Rampy ratunkowe wyjątkowo często w użytku – 1000 żyć uratowanych od 2011 roku

Przykładowe hamowanie na jednej z ramp

Brazylijska firma Arteris, specjalizująca się w zarządzaniu autostradami, w latach 2011, 2018 oraz 2019 uruchomiła trzy nowe rampy do awaryjnego wyhamowywania ciężarówek. W miniony poniedziałek przedsiębiorstwo pochwaliło się natomiast „kamieniem milowym”, w postaci uratowania życia tysięcznej osoby.

To „jubileuszowe” ratowanie życia miało miejsce w ubiegłym tygodniu, z udziałem lekkiej ciężarówki przewożącej ładunek 6 ton farby. Jej kierowca zmagał się na zjeździe z utratą siły hamowania i postanowił skorzystać właśnie z rampy ratunkowej. Mieszanka piasku oraz kamieni zatrzymała pojazd na dystansie 20 metrów, a żadna osoba nie została przy tym poszkodowana.

Oczywiście ten tysięczny wynik nie jest bezpośrednim powodem radości. Jest to bowiem jednoznaczne ze stwierdzeniem, że w ciągu 12 lat już tysiąc osób spotkało się z niesprawnym układem hamulcowym, doświadczając na zjeździe awarii lub po prostu hamując w niewłaściwy sposób. Każde z tysiąca hamowań było też potencjalnie ryzykowne, z uwagi na swój gwałtowny charakter i konieczność trafienia w wąską rampę.

Niemniej, jak podkreślają twórcy ramp, jest też w tym wszystkim pozytywna wiadomość. Brzmi ona tak, że rampy po prostu działają, spełniają swoją rolę i ratują ludzkie życia. Co więcej, ich skuteczność objawiła się także w statystykach, gdyż średnia wypadkowość na trzech omawianych zjazdach spadła po otwarciu ramp o nawet 56 procent.

Nagranie z ratowania tysięcznego życia: