Rampa awaryjna z suwnicą do wyciągania ciężarówek – konkretny przykład użycia

Powyżej: omawiane nagranie

Rampy awaryjne do wyhamowywania ciężarówek to naprawdę ciekawy temat. Skutecznie chronią one pojazdy na zjazdach i potrafią zaskakiwać siłą hamowania.

Teraz wracamy do tego tematu, bo w temacie pojawiło się bardzo ciekawe nagranie. Prezentuje ono nie tylko moment wyhamowania pojazdu, ale też sposób wyciągania go z powrotem na drogę. Jest to rzecz o tyle interesująca, że zamiast ciężkiego holownika lub kołowego żurawia wykorzystano suwnicę bramową, znajdująca się na stałym wyposażeniu tej rampy.

Takie urządzenie, kojarzone raczej z terminalami przeładunkowymi, niż z pomocą drogową, doskonale poradziło sobie z ciężarówką. Pojazd został umocowany pasami, a następnie uniesiony w górę i przesunięty na bok. Tym samym wydobyto go z głębokiego i sypkiego piasku, będącego tutaj dodatkowym czynnikiem hamującym.

Samo nagranie pochodzi z Brazylii, a uczestniczący w nim pojazd to typowo brazylijski Volkswagen Constellation. Za jego kierownicą siedział 41-letni kierowca, pokonujący tę trasę co tydzień i doskonale znający wszystkie zjazdy. Gdy w jego Volkswagenie pojawił się problem z układem hamulcowym, mężczyzna wiedział, że nie może ryzykować. Natomiast skorzystał z rampy, robiąc to jeszcze przed nabraniem większej prędkości.

W momencie zjechania z głównej jezdni, ciężarówka osiągała 56 km/h. Rampa wyhamowała ją do zera na 44 metrach, nie uszkadzając przy tym ani pojazdu, ani ośmiotonowego ładunku warzyw. Po wyciągnięciu z piasku samochód został przetransportowany do warsztatu, by dokonać naprawy hamulców. Następnie był gotowy do dalszej jazdy.

Wraz z powyższą informacją, Brazylijczycy opublikowali też kilka statystyk. Ta konkretna rampa została otwarta w listopadzie 2019 roku, a już skorzystało z niej 20 ciężkich pojazdów, mających na pokładzie łącznie 65 osób. Cztery kilometry dalej znajduje się też inna rampa, działająca od 2011 roku. W ciągu ostatnich 9 lat wyhamowała ona 246 pojazdów, wiozących łącznie 326 kierowców i pasażerów.