Jak przygotować kampery do podróży?

Publikacja na zamówienie

Wakacyjna podróż z przyczepą kempingową lub w kamperze może stanowić nie lada gratkę. W Polsce caravaning w dalszym ciągu kuleje, ale z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jak przygotować taki pojazd do podróży?

Z badania Hello Camping wynika, że Polacy w jednym z najpopularniejszych serwisów sprzedaży samochodów rocznie wyszukują blisko 2 miliony przyczep kempingowych, podczas kiedy samych kamperów – sześć razy mniej*. Niezależnie od ostatecznego wyboru, przyczepę i kampera do każdej podróży trzeba przygotować. O czym należy pamiętać?

*źródło: http://www.hellocamping.pl/images/felieton/Do_pobrania/HelloCamping_Otomoto_Raport.pdf

Przed wyjazdem

Przede wszystkim niezbędny jest przegląd techniczny pojazdu lub przyczepy – ze względów bezpieczeństwa. Każdy podczas takiej podróży powinien czuć się pewnie. Ponadto istotny jest komfort podróżowania przyczepą bądź kamperem, ponieważ każda, nawet najmniejsza usterka, może popsuć nam całe wakacje, nie wspominając już o wysokich kosztach z tytułu naprawy.

Poza tym nie wolno zapomnieć o ubezpieczeniu. Kamper, jak każdy inny pojazd, należy ubezpieczyć polisą OC. Warto ponadto rozszerzyć ubezpieczenie np. o AC czy NNW. Niekiedy można wykupić specjalny, dedykowany kamperom pakiet, zwany w Wielkiej Brytanii motorhome insurance – ubezpieczeniem domów na kółkach. Atrakcyjne pakiety, zawierające m.in. takie opcje jak ubezpieczenie wyposażenia kampera, oferuje np. firma Motorhome Protect.

Konkurencja wśród ubezpieczycieli oferujących podstawowe polisy dla kamperów czy przyczep kempingowych w Polsce również powoli rośnie. Co ważniejsze, są one także z roku na rok tańsze, choć pamiętajmy, że wiele zależy tutaj od tego, jaki jest to pojazd i jakie ma parametry (wiek, przebieg, rozmiary i kategoria wagowa).

Problem ubezpieczenia nie pojawia się, kiedy przyczepa lub kamper są wypożyczane. Po znalezieniu odpowiadającego nam modelu i sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu pozostaje już tylko wyposażyć go w niezbędny ekwipunek.

W trakcie jazdy

Podróż kamperem czy samochodem z przyczepą kempingową może być bardzo przyjemnym sposobem spędzenia wakacji. Najważniejsze, aby dobrze zaplanować całą trasę oraz ubezpieczyć nasz dom na kółkach – wówczas nic nas nie zaskoczy.