OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 6 Wrzesień, 2019

Przewóz ADR bez przeglądu, ubezpieczenia, licencji, sprawnego tachografu i całej listy wyposażenia

Poczciwa Scania ‘czwórka” zatrzymana przez poznańskie ITD w ogóle nie powinna znaleźć się na drodze. Samochód ten nie miał bowiem przeglądu oraz ubezpieczenia, tachograf nie spełniał wymagań, a kierowca-przewoźnik nie dysponował zezwoleniem na wykonywanie zawodu, ani wymaganą licencją. Ponadto przekroczył on normy czasu pracy i nie spełniał większości wymagań w zakresie transportu ADR. Mówiąc więc krótko, cały przewóz był nielegalny na nawet kilkanaście sposobów.

Komunikat WITD Poznań:

3 września poznański patrol Biura Elektronicznego Poboru Opłat (Wydziału Inspekcji Mobilnych Jednostek Kontrolnych) zatrzymał ciężarówkę wiozącą materiały niebezpieczne ADR, której kierowca i przewoźnik w jednej osobie, miał tyle naruszeń przepisów, że w żadnym wypadku nie mógł jechać dalej.

Do pomocy zostali wezwani inspektorzy z Wojewódzkiego inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu, którzy przejęli sprawę od delegatury GITD. Udali się do miejscowości Ługowiny w gminie Kostrzyn i tam skontrolowali zatrzymany przez swoich kolegów z GITD pojazd. Kierowca wykonywał krajowy przewóz drogowy rzeczy, materiałów niebezpiecznych, z Gdyni do Poznania. Lista przewinień kierowcy i przewoźnika w jednej osobie była tak długa, że można by nimi obdzielić kilka innych przewozów.

Inspektorzy z Poznania stwierdzili: wykonywanie transportu drogowego bez wymaganego zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub bez wymaganej licencji, wykonywanie przewozu drogowego pojazdem wyposażonym w nieprawidłowo działający tachograf, wykonywanie przewozu drogowego pojazdem nieposiadającym aktualnego okresowego badania technicznego potwierdzającego jego zdatność do ruchu drogowego, naruszenie obowiązku terminowego pobierania danych z karty kierowcy, niewyposażenie kierowcy w odpowiednie dokumenty, przekroczenie maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy o czas do mniej niż 30 minut, skrócenie wymaganego skróconego okresu odpoczynku dziennego, zarówno w przypadku załogi jednoosobowej, jak i załogi kilkuosobowej o czas do 2 godzin. Ponadto naruszenia z ADR: przewóz towaru niebezpiecznego nieoznakowanym pojazdem: brak wymaganych tablic, nalepek, znaków i napisów, niewyposażenie jednostki transportowej w wymagane gaśnice lub wyposażenie tej jednostki w gaśnice niespełniające warunków określonych w przepisach ADR.

Wobec osoby wykonującej przewóz zostanie wszczęte postępowanie administracyjne z ustawy o transporcie drogowym na kwotę 17,100 złotych oraz z ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych na kwotę 2,500 złotych. Ponadto inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny ciągnika z uwagi na brak badań technicznych. Zostanie również powiadomiony Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny o braku OC dla ciągnika siodłowego.

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować: