Przekreślono ciężarowy zakaz wyprzedzania w kolejce do granicy w Świecku

Zdjęcie nadesłane przez Łukasza

Aktualizacja: przekreślenie znaku zniknęło, zakaz wyprzedzania dla ciężarówek znowu jest w pełni widoczny (informacja z 08.01.2024, godziny 17), a GDDKiA nie potwierdziło żadnej oficjalnej zmiany w organizacji ruchu. Wszystko wskazuje więc na to, że przekreślenie znaku odbyło się w sposób nieautoryzowany, na przykład w formie „żartu”.


Kontrole na polsko-niemieckiej granicy potrwają co najmniej do połowy lutego 2024 roku, co dla kierowców i przewoźników oznacza kolejne kilka tygodni w kolejkach. Tym bardziej istotna wydaje się więc informacja ze Świecka, gdzie najwyraźniej dokonano zmiany w organizacji ruchu.

Powyższe zdjęcie zostało wykonane dzisiaj, około godziny 14.30, na końcowym fragmencie dojazdu do Świecka, na drodze krajowej nr 2, tuż przed „małym Orlenem”. Jak widać, przekreślono tam wyprzedzania dla samochodów ciężarowych, stojący w tym miejscu już od wielu lat. Ciężarówki w końcu uzyskały więc możliwość podjeżdżania do granicy przy użyciu lewego pasa, co w praktyce powinno znacznie przyspieszyć przejazdy.

Taka zmiana wydaje się tym bardziej sensowna, że w niemieckim punkcie kontrolnym sprawdzane są głównie auta osobowe i dostawcze, z uwagi na ich popularność wśród przemytników imigrantów. Niemniej to ciężarówki zawsze stały w największych kolejkach, właśnie przez ten zakaz wyprzedzania i brak możliwości ominięcia innych samochodów lewym pasem.

Informację na ten temat otrzymałem w formie zdjęcia i wiadomości od zaprzyjaźnionego przewoźnika. Nie pojawił się żaden oficjalny komunikat tej sprawie, więc dojeżdżając do Świecka zalecam zwrócenie szczególnej uwagi na oznakowanie, upewniając się, że zakaz na pewno jest przekreślony. A tymczasem zabieram się za pisanie maila do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, z prośbą o dodatkowe potwierdzenie. Gdy tylko otrzymam odpowiedź, na pewno wrócę do tego tematu.

Na koniec jeszcze podkreślę, że omawiany odcinek jest już dwujezdniową drogą krajową, a nie autostradą lub drogą ekspresową. Obwieszczają to znaki zakończenia autostrady, ustawione na 3. kilometrze. Tym samym nie obowiązuje tam odgórny zakaz wyprzedzania dla ciężarówek, wprowadzony w lipcu 2023 roku (według ustawy, ten zakaz zabrania wyprzedzać na „autostradzie i drodze ekspresowej o wyłącznie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku ruchu”).

Zakończenie autostrady: