Protesty na granicy z Ukrainą – Słowacy ruszyli do akcji, będzie blokada Medyki

Fot. Únia autodopravcov Slovenska – UNAS

Protest na przejściach granicznych z Ukrainą ulega szybkiemu zaostrzeniu. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, do akcji dołączyli także Słowacy, w Polsce swoje poparcie wyrazili rolnicy, a ponadto w przygotowaniu jest dodatkowa blokada w Medyce.

Słowackie stowarzyszenie przewoźników UNAS ma ten sam postulat, co polscy przewoźnicy protestujący już w Dorohusku, Hrebennem oraz Korczowej. Mowa tutaj o przywróceniu wymogu zezwoleń dla firm transportowych z Ukrainy, by zatrzymać ich gwałtowny rozwój na unijnych drogach. Dlatego Słowacy przeprowadzili dzisiaj protest ostrzegawczy, na godzinę blokując dojazd do słowacko-ukraińskiego przejścia w Vyšné Nemecké. Akcja ta została oficjalnie potwierdzona przez TASR, czyli przez Agencję Prasową Republiki Słowackiej.

Tymczasem w Polsce trwają przygotowania do zablokowania przejścia granicznego w Medyce, ostatniego, na którym nie rozpoczęto jeszcze protestu. Jak podaje „Rzeczpospolita”, akcja ma się rozpocząć w najbliższy poniedziałek, 20 listopada, będąc reakcją między innymi na niepojawienie się reprezentacji polskiego ministerstwa infrastruktury w rozmowach sprzed trzech dni. Również w Medyce do firm transportowych mają dołączyć polscy rolnicy, wyrażając swoje poparcie dla akcji.