transfactor3665
Opublikowane 19 Grudzień, 2016

Protest w sprawie wykorzystywania kierowców jeżdżących dla sieci IKEA – to kolejna taka akcja w Beneluxie

ikea_centrum_dystrybucyjne

Wraca sprawa skandalicznych zasad zatrudniania kierowców przez przewoźników, którzy pracują dla firmy IKEA w Beneluxie. W holenderskim mieście Barendrecht, pod jednym ze sklepów szwedzkiej sieci, odbędzie się dzisiaj akcja protestacyjna. Wezmą w niej udział zarówno kierowcy ciężarówek, jak i pracownicy sklepu, wspólnie chcąc zwrócić uwagę na – jak to określają związki – “przestępcze praktyki w transporcie”.

Cała akcja związana jest w dochodzeniem, które przeprowadził holenderski związek zawodowy FNV, przy współpracy międzynarodowej organizacji związkowej ITF. Wynika z niego między innymi, że IKEA korzysta z podwykonawców nie do końca legalnie zatrudniających kierowców ze wschodnich krańców Europy. Mowa tutaj nawet o przybyszach z Ukrainy, Białorusi i Mołdawii, których praca wiąże się z masowym łamaniem przepisów. Przekraczany jest czas pracy, trasy odbywają się bez wymaganych dokumentów, zaświadczenia o wynagrodzeniach oraz listy przewozowe są fałszowane, a do tego kierowcy całymi tygodniami mieszkają w kabinach, wykonując przy tym krótkie trasy i będąc pozbawionym podstawowego zaplecza sanitarnego. Główny problem polega zaś na tym, że wszystko w ramach podwykonawstwa dla firmy, która na każdym korku szczyci się szczególną troską o pracowników.

Oczywiście zagraniczni kierowcy nie są pracownikami IKEA i szwedzki gigant nie odpowiada bezpośrednio za warunki ich zatrudnienia. FNV podkreśla jednak, że firma musi zdawać sobie sprawę z nadużyć i ma możliwość to masowe łamanie prawa ukrócić, a mimo to nie podejmuje żadnych kroków w tym kierunku…

Temat był już wcześniej szeroko poruszany. Więcej na ten temat TUTAJ.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 5 komentarzy

 1. Kowalski napisał(a):

  Zamykać złodzieji !

 2. Markos napisał(a):

  FNV mysli, że teraz belgijscy czy holenderscy kierowcy wsiądą na konie zamiast ruskich i będą robić tą samą robotę za te same pieniądzę?

 3. 13*60 napisał(a):

  IKEA wszędzie trąbi jakie to ONI standardy nie zapewniają/wymagają.
  Dla mnie to synonim dziadostwa – tylko w większej skali.
  Tej wielkości cwaniaków niestety nieudaczne służby kontrolne nie są w stanie ruszyć.
  Książki można by pisać w tym temacie.

 4. tomek napisał(a):

  Myślicie, że IKEA jest taka głupia. Pisze wyraźnie – to nie do nich należą pracownicy, tylko do podwykonawców lub są zatrudniani przez agencję. To nie sprawa IKEI, w sklepach pracownicy zarabiają świetne pieniądze.

 5. Thor napisał(a):

  Niemiecki DHL stracił kontrakt z IKEĄ. DHL argumentując dlaczego do tego doszło, stwierdził że nie jest w stanie zapłacić godnie podwykonawcom przy stawkach tak niskich. Więc da się podejść honorowo do sprawy.

Odpowiedz