Prawdy i mity o bieżnikowaniu opon – wyjaśnienie 11 najważniejszych tematów

Publikacja na zamówienie

Pogłębianie oraz bieżnikowanie opon to temat, wokół którego wytworzyło się wiele mitów. Firma Michelin, dysponująca własną technologią bieżnikowania REMIX®, stara się rozwiewać wszelkie wątpliwości w tym zakresie, dostarczając swoim klientom po prostu pewny produkt, zdolny utrzymać swoją charakterystykę przez nawet cztery życia. Stąd też poniższy skrót 11 tematów, przygotowany na bazie materiałów firmy Michelin.

Twierdzenie: opona z ponownie pogłębionym bieżnikiem jest bezpieczna.

Tak, to prawda! Jazda na oponach z pogłębionym bieżnikiem jest całkowicie bezpieczna, o ile spełnione są dwa warunki: kupione opony muszą być fabrycznie przystosowane do pogłębiania, a pogłębianie powinno być wykonane przez specjalistę.

Twierdzenie: dzięki pogłębianiu można zaoszczędzić.

Tak, to prawda! W wyniku pogłębiania wykonywanego zgodnie z zaleceniami producenta można oczekiwać wydłużenia przebiegu o nawet 25 procent, ograniczenia zużycia paliwa o nawet 2 litry oraz zaoszczędzenia nawet 70 kilogramów surowca w trakcie czterech pogłębień.

Twierdzenie: można bieżnikować wszystkie opony.

To prawda, ale… Nie wszystkie opony wypadają równie dobrze w weryfikacji i akceptacji karkasów do bieżnikowania. Do osiągnięcia pozytywnego efektu konieczne jest fabryczne przystosowanie opon do bieżnikowania, a także dbałość o regularne, profesjonalne serwisowanie.

Twierdzenie: wszystkie procesy bieżnikowania przynoszą podobne korzyści.

Nie, to mit! W zależności od potrzeb można wybrać jeden z dwóch sposobów bieżnikowania: bieżnikowanie na gorąco lub bieżnikowanie na zimno. W pierwszej z tych technologii otrzymujemy oponę jak nową, dzięki całkowicie odnowionym bokom i rzeźbie bieżnika, a także nowym oznaczeniom. Druga metoda zapewnia szybsze odzyskiwanie opon i większe możliwości zmiany bieżnika.

Twierdzenie: opony nowe zmieniają się dzięki oponom zużytym.

Tak, to prawda! Zbieranie wiedzy na temat opon zużytych pozwala dokonywać ewolucji w strukturze i materiałach stosowanych w nowym ogumieniu. Wiodący producenci opon pozyskują takie informacje między z innymi z bieżnikowania, prowadząc analizę otrzymanych karkasów.

Twierdzenie: kluczowe parametry opon bieżnikowanych są takie same jak opon nowych.

To prawda, ale… Osiągnięcie tak dobrego efektu wymaga dbałości o dwa czynniki. Po pierwsze, oryginalny karkas musi być bardzo wysokiej jakości, a po drugie, w procesie bieżnikowania należy zastosować najwyższej jakości technologie, materiały i umiejętności.

Twierdzenie: dzięki oponom bieżnikowanym oszczędzam.

Tak, to prawda! Opona bieżnikowana jest o 40 procent tańsza od opony nowej, a potencjalny przebieg zwiększa się o 100 procent, co jest bardzo korzystnym stosunkiem. Jeszcze większe oszczędności zapewnią opony bieżnikowane kilkukrotnie, nawet trzy razy.

Twierdzenie: elastyczność twojego biznesu zależy także od stosowanych opon.

Tak, to prawda! Po bieżnikowaniu oponę można zamontować na inną oś niż ta przewidziana pierwotnie. Dodatkowo bieżnikowane ogumienie można modyfikować pod kątem charakteru bieżnika, dostosowując je do innych warunków ruchu. To pozwala lepiej reagować na bieżące potrzeby firmy.

Twierdzenie: po bieżnikowaniu do klienta wraca zawsze ta sama opona.

Nie, to mit! W tym zakresie europejskie firmy stosują dwie możliwość. Pierwszą z nich jest usługa bieżnikowania „nomintarif”, w której faktycznie odzyskujemy swój pierwotny karkas. Drugą, szybszą opcją jest jednak usługa „echange standard”, w której oddajemy zużyty karkas i natychmiast odbieramy inny egzemplarz, już po bieżnikowaniu.

Twierdzenie: opony bieżnikowane można zakładać tak jak nowe.

Tak, to prawda! W całej Europie opona bieżnikowana może zastąpić oponę nową, pod warunkiem zachowania pewnych standardów. Niemniej Michelin zaleca montaż opon bieżnikowanych tylko na osiach napędowych lub wleczonych, z pominięciem osi prowadzących.

Twierdzenie: pogłębianie i bieżnikowanie jest przyjazne dla środowiska.

Tak, to prawda! Każdego roku udaje się przedłużyć życie opon ważących 17 milionów ton. To oznacza mniejszą ilość odpadów, mniejsze zużycie surowców oraz niższą emisję gazów cieplarnianych. Oszczędności wszystkich trzech kategorii są zapewniane zarówno przez proces pogłębiania, jak i przez bieżnikowanie.


Osoby zainteresowane dokładniejszym wyjaśnieniem tematu, mogą sięgnąć po pełen, 32-stronnicowy poradnik marki Michelin. Jest on dostępny pod tym linkiem.