Ciężarówka częściowo zasilana amoniakiem – ekologiczny i bardzo tani transport

Oto najnowsza propozycja w zakresie alternatywnego napędu dla samochodów ciężarowych. Chińska firma Hefei Hydrogen Gathering Technology zaprezentowała prototyp zasilany amoniakiem, mający zapewniać ekologiczną, a przy tym wyjątkowo tanią pracę.

Testowany prototyp powstał na bazie trzyosiowego ciągnika 6×4, fabrycznie przystosowanego do pracy na płynnym gazie ziemnym (LNG). To paliwo nadal ma odpowiadać za większość spalania, ale jeszcze przed dotarciem do cylindrów mieszane jest z 30-procentową domieszką amoniaku. Stąd też dodatkowy zbiornik na amoniak, który umieszczono za tylną ścianą kabiny, bezpośrednio na zbiorniku gazu.

Ta 30-procentowa domieszka amoniaku ma przekładać się na 30-procentowe ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Dzięki temu nowa forma napędu ma mieć bardzo ekologiczny charakter. Druga sprawa to natomiast ograniczenie kosztów, jako że amoniak jest w Chinach dostępny wyjątkowo tanio. W efekcie praca na omawianej mieszance ma być o 14 procent tańsza niż jazda na samym gazie ziemnym lub o 22 procent tańsza niż w przypadku oleju napędowego.

W najbliższym czasie planuje się przygotowanie kolejnych 30 prototypów. Wśród nich ma być 10 ciężkich podwozi, 10 ciągników siodłowych oraz 10 specjalistycznych pojazdów komunalnych. Wszystkie one mają przechodzić testy w tej samej części kraju, pracując dla lokalnych władz z powiatu Changfeng.