Praca spedytora – na czym polega i jak wygląda? 

Publikacja na zamówienie

Jeśli ciężarówki stanowią krwiobieg transportu drogowego, to sercem całej operacji jest spedytor. To właśnie dzięki dobrej pracy spedytorów kierowcy ciężarówek mogą skupić się na drodze, a klienci mieć pewność, że ich towary dotrą bezpiecznie na czas. Ale na czym dokładnie polega praca spedytora? I czym powinna cechować się idealna tego typu firma?

Czym zajmuje się spedytor? 

Najprościej rzecz ujmując, spedytor jest odpowiedzialny za przebieg transportu z jednego punktu do drugiego. Nie musi przy tym nawet dysponować własnymi pojazdami. Spedytor krajowy będzie zajmował się transportem na terenie kraju, a międzynarodowy umożliwi przewiezienie ładunku pomiędzy granicami państw. Praca spedytora obejmuje więc cały zakres czynności, które składają się na skuteczny transport. Należą do nich między innymi (wszystko to trzeba przeprowadzać przy założeniu optymalizacji kosztów):

  • wybór optymalnej trasy, koordynacja i opracowanie strategii przewozu, 
  • magazynowanie (jeśli wymagane),
  • ubezpieczenie towaru i transportu,
  • dobranie odpowiednich pojazdów,
  • załadunek,
  • załatwienie odpraw celnych i innych formalności przy transporcie międzynarodowym, 
  • przewóz,
  • przeładunek (jeśli wymagany), 
  • nadzorowanie transportu,
  • rozładunek,
  • zorganizowanie załadunku w drodze powrotnej, aby nie dochodziło do pustych przebiegów ciężarówek.

Z jakimi wyzwaniami spotyka się spedytor podczas pracy?

Każdy kierowca wie, ile niespodzianek może przynieść droga. Musi o tym pamiętać także każdy spedytor podchodzący poważnie do swojej pracy. W transporcie z pewnością nie można narzekać na nudę. Łańcuch dostaw to bardzo złożony proces, w którym delikatna obsuwa lub jeden źle dograny element może spowodować efekt domina. Za przykłady niech posłużą awarie pojazdów, nieprzewidziane sytuacje na drodze, zmiany warunków atmosferycznych czy nawet okres roku, w którym odbywa się transport. Spedytor musi orientować się w sytuacji geopolitycznej i lokalnej – od zmian polityki danego państwa po blokady dróg przez protestujących w poszczególnych gminach (np. domagających się budowy obwodnicy w małej miejscowości). 

Na to wszystko spedytor musi natychmiastowo reagować. Nie wystarczy raz zaplanować trasy i zlecenie jest już odhaczone – to ciągła praca przez cały czas podróży towaru z punktu A do punktu B. Ogromnym więc wyzwaniem jest pozostawanie w stałym kontakcie ze wszystkimi zaangażowanymi w transport – w tym w szczególności z klientem. Spedytor musi także pogodzić interesy wielu różnych stron. Nie bez znaczenia jest także doskonałe obeznanie we wszystkich przepisach i w razie konieczności umiejętność rozmowy z urzędnikami. 

A nad tym wszystkim ciąży jeszcze wynik finansowy, który musi być jak najlepszy zarówno dla spedytora, jak i jego klienta. Zrobić wszystko bezbłędnie i opłacalnie to ogromne wyzwanie, z którym jednak spedytor z wieloletnim doświadczeniem – taki jak np. iCaro – i rozsądnym podejściem do swojej pracy, bezproblemowo sobie poradzi. Ważne jest przy tym także unikanie pustych przebiegów, tak aby maksymalizować zysk. W tym celu spedytor korzysta np. z giełd transportowych. 

Idealny spedytor – jak powinien działać

Idealny spedytor potrafi pogodzić interesy i zadbać o potrzeby wszystkich stron biorących udział w transporcie – od klienta po kierowców ciężarówek. Powinien poradzić sobie z każdym rodzajem transportu, także z takimi, które wymagają chłodni czy dotyczą niebezpiecznych ładunków. Dlatego firma iCaro wykorzystuje własną, rozbudowaną flotę różnorodnych pojazdów, aby pomóc w każdym przewozie. Szczególnie ważna jest także praca z profesjonalnymi, doświadczonymi kierowcami, z którymi ten spedytor świetnie się rozumie. 

Podstawą każdego skutecznego transportu jest bezpieczeństwo. W przypadku iCaro ubezpieczenie przewozu wynosi aż do 300 000 euro. Jednocześnie jest ono wliczone w cenę i nie wymaga wnoszenia żadnych dodatkowych opłat. Całość idealnej spedycji domyka płynna, niezakłócona komunikacja, która umożliwia natychmiastowe reagowanie i informowanie klienta na każdym etapie transportu niezależnie od jego złożoności.