Polska uczelnia będzie kształcić koordynatorów ciężarówek z autopilotami. I to już od tego roku!

Społeczna Akademia Nauk w Łodzi, będąca niepubliczną uczelnią wyższą, chce kształcić osoby wyspecjalizowane w nadzorowaniu samochodów z autopilotami. Wszystko w ramach nowej specjalności „Koordynator pojazdów autonomicznych”, która zostanie otwarta na kierunku Logistyka, już od przyszłego roku akademickiego.

Skąd ten pomysł? Władze uczelni po prostu przewidują potrzeby rynku pracy. Wierzą, że ciężarówki z autopilotami trafią wkrótce do codziennego użytku, potrzebując grona wykształconych koordynatorów. Miałby to być osoby doglądające działania autopilotów, planujące im pracę, a w pewnych przypadkach mogącej nawet przejąć zdalną kontrolę nad pojazdem.

Projekt Społecznej Akademii Nauk będzie mógł także liczyć na branżowe wsparcie. Partnerami nowej specjalności będą więc takie firmy, jak polskie przedstawicielstwo Volvo Trucks i Renault Trucks, a także firma transportowa LINK.

Więcej szczegółów na temat opisywanego projektu przedstawię już wkrótce. Na 13 kwietnia Społeczna Akademia Nauk zaplanowała bowiem konferencję, w której odbędzie się sesja poświęcona właśnie samochodom z autopilotami. Pojawię się na miejscu, wysłucham przygotowanych prezentacji i następnie zdam Wam relację.