Pojazdy zabytkowe a ubezpieczenia

Publikacja na zamówienie

Ubezpieczenie samochodu z historią nie zawsze jest proste. Ubezpieczyciele niechętnie bowiem przedstawiają oferty polis dla pojazdów zabytkowych, a często podają bardzo wysokie stawki. Jak więc znaleźć dobre ubezpieczenie?

Polacy coraz chętniej kupują samochody zabytkowe – jest ich w naszym kraju już ponad pięćdziesiąt tysięcy (źródło: https://www.motofakty.pl/artykul/w-polsce-przybywa-aut-zabytkowych-jest-ich-juz-50-tys-video.html). Niektórzy są kolekcjonerami, inni – miłośnikami klasycznej linii, a jeszcze inni po prostu traktują kupno pojazdu zabytkowego jako formę inwestycji. Niezależnie od pobudek, hobby to cieszy się ogromną popularnością, choć wiąże się z trudnościami.

Ubezpieczenie krótkoterminowe

Po zarejestrowaniu pojazdu jako zabytkowego, dostajemy możliwość wykupienia krótkoterminowej polisy OC, czyli na okres od 30 dni do 12 miesięcy. Standardowy samochód musimy ubezpieczyć na rok, ale pojazd zabytkowy – już nie. Zapewnia to ustawodawca, umożliwiając w ten sposób niezbyt wymagające finansowo docieranie na zloty miłośników pojazdów zabytkowych. 30-dniowa polisa na pewno okaże się zatem tańsza od rocznej, a w zupełności wystarczy, by pojazd legalnie poruszał się po drogach na zlot.

Jak wykupić standardową polisę OC?

W Internecie na ogół nie da się wyliczyć wysokości składki dla pojazdu starszego niż 25 lat – jest to sugestia ze strony ubezpieczyciela, że takie polisy są wydawane w wyjątkowych przypadkach i po indywidualnym kontakcie. W Wielkiej Brytanii sytuacja prezentuje się zgoła inaczej – kompleksowe ubezpieczenia tego typu, nazywane classic car insurace, oferowane są przez strony takie, jak www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/. W Polsce natomiast konieczne są negocjacje z ubezpieczycielem; często warto przedstawić zaświadczenie od rzeczoznawcy o dobrym stanie technicznym pojazdu. Gorzej wygląda kwestia ubezpieczenia AC: tutaj zaświadczenie i oględziny specjalistów mogą okazać się niezbędne, a stawka i tak będzie wysoka.

Zabezpieczenie auta zabytkowego łatwe nie jest, niemniej hobby to bez wątpienia przynosi mnóstwo satysfakcji, a także daje pewny zysk. Najgorszym możliwym rozwiązaniem jest rezygnacja z ubezpieczenia pojazdu zabytkowego, dlatego właśnie warto uzbroić się w cierpliwość i odpowiednie zaświadczenia, poświęcić sporo czasu, a następnie wykonać wiele telefonów, nim znajdzie się optymalną ofertę, gwarantującą maksymalne bezpieczeństwo pojazdowi.