Pierwsze kroki na rynku transportowym – jak pozyskać samochód ciężarowy?

Publikacja na zamówienie

Inwestycja w samochód ciężarowy wiąże się z koniecznością posiadania dużych nakładów finansowych. To dość problematyczna sytuacja zwłaszcza dla przedsiębiorców którzy stawiają w branży transportowej przysłowiowe pierwsze kroki. Niewielu z nich może pozwolić sobie na sfinansowanie tej inwestycji z oszczędności m.in. z uwagi na to, że zakup ciężarówki nie jest jedynym kosztownym wymogiem do rozpoczęcia działalności. Jakie są alternatywne rozwiązania tej sytuacji? Podpowiadamy.

Kredyt na ciężarówkę – co trzeba o nim wiedzieć?

Samochód ciężarowy to podstawowy środek transportu w firmach, które zajmują się kompleksowym świadczeniem usług w zakresie przewozów wielkogabarytowych etc. O ile posiadanie tego pojazdu w wielu branżach, w tym między innymi handlowej czy też budowlanej jest niezbędnym wymogiem, o tyle jego zakup może okazać się bardzo problematyczny.

Wyjściem z sytuacji jest zainteresowanie się kredytami na ciężarówkę. Dotyczą one samochodów ciężarowych o masie powyżej 3,5 tony. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeżeli jesteśmy nowymi przedsiębiorcami, czyli takimi którzy prowadzą swoją firmę nie dłużej niż trzy miesiące, to mamy bardzo małe szanse na jego uzyskanie. Możliwość otrzymania kredytu na ten cel jest również bardzo nikła w sytuacji, gdy jesteśmy zadłużeni lub posiadamy inne zobowiązania kredytowe. Niektórzy przedsiębiorcy za wadę tego rozwiązania uznają także fakt, że auto kupione poprzez kredyt na ciężarówkę formalnie należy do banku, jednak tak samo dzieje się w przypadku standardowych kredytów gotówkowych, których oferty można znaleźć w porównywarce finansowej https://sowafinansowa.pl/. Alternatywą dla kredytu na ciężarówkę mogą być tzw. szybkie pożyczki. Więcej informacji na ten temat znajdziemy np. tutaj https://sowafinansowa.pl/artykuly/pozyczka-na-pesel-jak-dziala-to-rozwiazanie/.

Leasing samochodów ciężarowych

Alternatywą dla zakupu samochodu ciężarowego jest jego leasing. Opcja ta zapewnia znacznie większą elastyczność jeśli chodzi o warunki umowy zawartej z leasingodawcą. Pamiętajmy o tym, że zanim skorzystamy z tej możliwości musimy sprawdzić, czy samochód który znajduje się wręgu naszych zainteresowań kwalifikuje się jako pojazd ciężarowy. Można to łatwo sprawdzić w ustawie od towarów i usług.

Warto także pamiętać, że każdy przedsiębiorca decydujący się na opcję leasingu ma do wyboru dwa warianty – leasing operacyjny lub finansowy. Pierwszy z nich charakteryzuje się tym, że przedmiot leasingu przez cały okres trwania umowy pozostaje własnością firmy leasingującej, która dokonuje również odpisów amortyzacyjnych. Jeśli chodzi o leasing finansowy, mamy tutaj do czynienia z wpisaniem do ewidencji środków trwałych leasingobiorcy, więc to po naszej stronie leży zadbanie o amortyzację pojazdu przez nas leasingowanego.

Wynajem samochodów ciężarowych

Kolejną z opcji posiadania w firmie samochodu ciężarowego jest skorzystanie z usług firm oferujących jego wynajem. Jak to działa? Każda wypożyczalnia będzie wymagała od nas okazania w momencie odbioru pojazdu takich dokumentów jak: dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy czy też karta kredytowa. Niektóre z firm proponują wykupienie dodatkowego ubezpieczenia samochodu, jednak zanim to zrobimy, koniecznie zapoznajmy się z regulaminem oferty oraz z parametrami pojazdu, który został nam wydany. Warto sprawdzić zarówno jego wysokość, jak również ładowność, co pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek. O czym z kolei pamiętać wyruszając na trasę wypożyczoną ciężarówką? Należy m.in. zachować ostrożność podczas manewrowania w wąskich uliczkach czy też jechać wolniej na zakrętach. Tego typu instrukcje wydają się być oczywiste, jednak ostrożności nigdy za wiele.