rekrutuj 40ton665
Opublikowane 1 Grudzień, 2015

Pakistan – kraj, w którym jest tylko jedna kobieta pracująca jako kierowca ciężarówki, 53-letnia Shamim

pakistan_kierowca_ciezarowki_kobieta

BBC opublikowało pod koniec ubiegłego tygodnia artykuł na temat kobiet za kierownicami ciężarówek, co ma zapewne związek z rozpaczliwymi próbami namawiania Brytyjczyków do podejmowania się drogowego zawodu. Część zawartych w tym tekście informacji jest łatwa do przewidzenia, mianowicie mówi się o tylko minimalnym odsetku kobiet za kierownicami, zwracając przy tym uwagę na statystyki – aż 98,8 proc. kierowców ciężarówek to w Wielkiej Brytanii mężczyźni, a dla porównania w Stanach Zjednoczonych kobiety stanowią już 5,8 proc. zatrudnienia w zawodzie. Tymczasem w Pakistanie… no właśnie, tutaj dochodzimy do cyfr wprost niesamowitych.

Autorka BBC podaje, że w całym Pakistanie, liczącym aż 182 miliony mieszkańców, jest tylko jedna kobieta oficjalnie pracująca jako kierowca ciężarówki. Nazywa się ona Shamim Akhtar, jeździ ciężkimi pojazdami od tego lata i jak łatwo się domyślić, nie ma łatwo w islamskim kraju o ekstremalnie niebezpiecznym ruchu drogowym. Widoczna na powyższym zdjęciu Shamim spotyka się z częstą dezaprobatą, słysząc, że tego typu zawód, wyjątkowo trudny, kobiecie po prostu nie przystoi. Jedynie w swoim najbliższym otoczeniu, wśród lokalnych kierowców, sytuacja wygląda inaczej – po kilku miesiącach nauczyli się oni akceptować drogową koleżankę, dzisiaj chętnie jej pomagając w przypadku problemów z samochodem, a także darząc po prostu sympatią. Mają oni stwierdzać, że Shamim jest jak ich matka, a jednocześnie prowadzi na co dzień ciężarówkę, co jest wprost niesamowite. 53-letnia Pakistanka jest zresztą faktycznie matką, i to aż piątki dzieci, w czym znajdujemy wytłumaczenie jej nietypowej profesji. Jej mąż jest ogrodnikiem i zarabia bardzo niewiele, w związku z czym Shamim po prostu musiała pójść iść do dobrze płatnej pracy, jeśli chciała wysłać wykształcić całą swoją piątkę.

Stojące za bohaterką artykułu ciężarówki to typowe dla Pakistanu solówki angielskiej marki Bedford, najprawdopodobniej model J6. Samochody te, wytwarzane w byłej brytyjskiej kolonii w oparciu o licencję, zaprojektowano w Europie jeszcze pod koniec lat 50-tych.

Dzięki Oskar!

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 2 komentarzy

  1. pete379 napisał(a):

    Heh no to faktycznie zatrważąjace liczby. Jak zobaczyłem te Bedfordy to od razu przypomniał mi się Top Gear i Scania 94 May’a oraz ich wyprawa do Birmy.

  2. Stasz napisał(a):

    Pakistan (muzłumanie), kobieta i praca, na prawdę chylę czoła, przed panią Shamim, że pracuję i zarabia pieniądze. Więc nie wszyscy imigranci nie pracują

Odpowiedz