Oszustwo rosyjskiego przewoźnika na półtora dnia przed wejściem w życie sankcji

15 kwietnia był przedostatnim dniem, w którym rosyjskie ciężarówki mogły swobodnie przewozić ładunki przez Polskę. Począwszy od 17 kwietnia pozwala się już tylko na przejazdy bez ładunku, i to wyłącznie na trasach powrotnych. Gdy więc 15 kwietnia rosyjski przewoźnik wpadł na bardzo poważnym oszustwie, jego sytuacja stała się naprawdę skomplikowana.

DAF został zatrzymany tuż przed polsko-litewską granicą, a w jego naczepie znajdował się ładunek farmaceutyków, wiezionych z Francji do Rosji. Jako że pojazd należał do rosyjskiego przewoźnika, jeden z dwóch kierowców został poproszony o okazanie zezwolenia na przewóz tranzytowy przez Polskę. Taki papier jak najbardziej przedstawiono, lecz okazał się on nieprawdziwy. Jak określiło to samo ITD: Dokument ten nie został wydany przez Ministra Infrastruktury i jest jedynie wysokiej jakości falsyfikatem. Poza tym pojawił się też problem ze zbiornikami paliwa. Łączna pojemność z ciągnika oraz chłodniczej naczepy przekroczyła 1500 litrów dopuszczalne w przepisach ADR.

A teraz rzecz najciekawsza, czyli następstwa tej kontroli. Zacząć należy od tego, że kierowca, który okazał fałszywy dokument, został oskarżony o popełnienie przestępstwa. Mężczyzna został przekazany w ręce policji, przyznał się do winy i dobrowolnie przyjął karę w postaci finansowej grzywny (kwoty nie podano). Do tego otrzymał też trzy standardowe mandaty karne, o łącznej wysokości 1250 złotych.

Wobec rosyjskiej firmy wszczęto postępowanie administracyjne i łączna kara może tutaj wynosić do 14 tysięcy złotych. Oczywiście zażądano kaucji na poczet tej kary, natomiast do czasu jej wpłacenia pojazd został zabezpieczony na parkingu strzeżonym. Teoretycznie przed opuszczeniem parkingu przewoźnik musiał też zdobyć prawdziwe zezwolenie. W praktyce jednak wydawało się niemożliwe, by zorganizować takie formalności przed 17 kwietnia. Tym bardziej, że pojazd zatrzymano w piątek po południu. Dlatego też od razu zapowiedziano, że DAF wyjedzie z Polski raczej na pusto, natomiast ładunek trzeba będzie przenieść na inną ciężarówkę, zarejestrowaną w kraju nieobjętym sankcjami.

Oto komunikat WITD Białystok:

W piątkowe popołudnie (15 kwietnia) na drodze krajowej nr 8, w miejscowości Budzisko (okolice dawnego przejścia granicznego z Litwą) inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Białymstoku oddział w Suwałkach zatrzymali do rutynowej kontroli rosyjski ciągnik siodłowy z naczepą typu chłodnia, realizujący przewóz farmaceutyków z Francji do Rosji.

Do kontroli jeden z członków załogi dwuosobowej okazał zezwolenie na wykonywanie międzynarodowego przewozu drogowego na terytorium Polski. Analiza jego zabezpieczeń wykazała fałszerstwo. Dokument ten nie został wydany przez Ministra Infrastruktury i jest jedynie wysokiej jakości falsyfikatem.

Dodatkowo ujawniono przekroczenie dopuszczalnej normy określonej w umowie ADR objętości zbiorników na olej napędowy w jaki została wyposażona kontrolowana jednostka transportowa.

Za ujawnione wykroczenia na kierującego nałożono 3 mandaty karne w łącznej wysokości 1250zł.

W związku z użyciem falsyfikatu blankietu zezwolenia jako autentycznego (czyn z art. 270 § 1 kodeksu karnego), kierującego przekazano funkcjonariuszom KMP w Suwałkach celem wyciągnięcia konsekwencji karnych.  Prowadzący skład kierowca przyznał się do winy i dobrowolnie poddał się karze grzywny.

Wobec rosyjskiej firmy transportowej wszczęto postępowania administracyjne zagrożone karą łączną w wysokości 14000 zł. Zestaw z ładunkiem zabezpieczono na koszt przewoźnika na wyznaczonym przez Starostę parkingu strzeżonym.

W związku z zakończeniem okresu przejściowego piątego pakietu sankcji Rady UE zatrzymany przewóz będzie mógł zostać dokończony wyłącznie po zmianie przewoźnika. Rozporządzenie 2022/576 (w art. 3l ust. 1) wprowadza zakaz wykonywania transportu drogowego towarów na terytorium Unii Europejskiej, w tym tranzytu, po 16 kwietnia 2022 roku przez przedsiębiorców transportu drogowego z siedzibą w Rosji.

Ciągnik siodłowy będzie zatrzymany do czasu uiszczenia wymaganych kaucji na poczet kar pieniężnych i przedstawienia nowego oryginalnego zezwolenia. Po spełnieniu wskazanych wymagań ostatecznie powinien opuścić terytorium UE.