Publikacja na zamówienie
Od 1 grudnia w Czechach zostanie uruchomiony nowy, satelitarny system opłat drogowych. Tym samym nasi południowi sąsiedzi dołączą do tych państw europejskich, w których takie systemy działają już od lat. Polscy przewoźnicy powinni pospieszyć się z rejestracją.
Chociaż o konieczności rejestracji w CzechToll wiadomo już od co najmniej kilku miesięcy, na razie zainteresowanie przyłączeniem się do systemu nie jest wśród przewoźników zbyt duże. Dotyczy to szczególnie małych firm. Z danych przedstawionych przez spółkę CzechToll wynika, że do 10 listopada 2019 roku zarejestrowano w systemie jedynie 196 tys. pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony, czyli ok. 43% całej oczekiwanej liczby. Należy podkreślić, że drobni przewoźnicy zarejestrowali zaledwie 25 tys. pojazdów, czyli 8% oczekiwanych rejestracji[1]. Polskie firmy transportowe zarejestrowały zaledwie 24 tys. pojazdów, a szacuje się, że powinno ich być co najmniej 94 tys. Co ciekawe, najoporniej rejestracja w CzechToll idzie przewoźnikom niemieckim – jak na razie tylko 8% z nich znalazło się w czeskim systemie[2]. Te wszystkie opóźnienia mogą sprawić, że w grudniu na granicy z Czechami utworzą się gigantyczne korki, ponieważ przewoźnicy będą załatwiali formalności w ostatniej chwili. Nie warto czekać, tym bardziej, że może to skończyć się wysokimi karami.
Jak zarejestrować się w czeskim systemie opłat?
Operator systemu CzechToll przygotował różnorodne formy rejestracji, żeby maksymalnie ułatwić ją zarówno dużym firmom transportowym, jak i najmniejszym. Najłatwiejszy sposób to dokonanie rejestracji za pośrednictwem operatora kart paliwowych, które są akceptowane przez CzechToll (np. Shell Card). To rozwiązanie zabiera najmniej czasu i wymaga najmniej formalności.
Do systemu można zarejestrować się również online. Należy wtedy wejść na stronę internetową operatora www.mytocz.eu[3]. Tam trzeba samodzielnie wypełnić formularz, w którym podaje się dane użytkownika pojazdu (dane firmy), siedzibę firmy, osobę do kontaktów oraz pozostałe informacje dotyczące pojazdu. W przypadku wybrania opcji internetowej CzechToll przesyła jednostkę pokładową na wskazany w rejestracji adres w Polsce bez żadnych opłat.
Najmniej wygodna opcja to osobista rejestracja do systemu w jednym z 200 Punktów Obsługi Klienta. Należy jednak liczyć się wtedy z długimi kolejkami i zaplanować nieco więcej czasu na dostarczenie ładunku, żeby kierowca mógł spokojnie załatwić wszystkie formalności.
Kary za brak rejestracji
Odkładanie rejestracji może stać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To właśnie ich ciężarówki są najliczniejsze na czeskich drogach. Jeśli się okaże, że trzeba szybko zrealizować przewóz ładunku do Czech lub przez Czechy, brak rejestracji w CzechToll może okazać się poważną barierą. Na początku grudnia można spodziewać się kolejek spóźnialskich w punktach rejestracji. Nawet wybór rejestracji online nie rozwiąże szybko problemu, ponieważ trzeba oczekiwać na przesłanie urządzenia pokładowego. Za jego brak można otrzymać mandat w wysokości nawet 16 tys. zł. Ponadto za wykroczenia jest uważane także m.in. podanie błędnych danych użytkownika pojazdu do systemu CzechToll, obchodzenie się w nieuprawniony sposób z urządzeniem elektronicznym do naliczania opłat, korzystanie z takiego urządzenia w pojeździe, który nie został do niego przypisany, niepouczenie kierowcy o właściwym sposobie obsługi urządzenia, nieuregulowanie opłaty itp.
Zmiany dla pojazdów powyżej 3,5 tony
Jak wyglądają opłaty drogowe w Czechach powyżej 3 5 tony? Operatorem nowego systemu opłat drogowych w Czechach jest czesko-słowackie konsorcjum CzechToll i SkyToll. Elektroniczny system opłat łączy rozwiązania satelitarnego pozycjonowania (GNSS) i technologię mikrofalową (DSRC). To pozwala w pełni zautomatyzować naliczanie opłat za przejechane odcinki dróg.
Od 1 grudnia każdy pojazd z DMC powyżej 3,5 tony poruszający się po autostradach musi posiadać pokładowe urządzenie CzechToll nowego typu. Od 1 stycznia 2020 roku elektroniczny system opłaty obejmie również drogi pierwszej kategorii. Wysokość opłaty, podobnie jak przed wprowadzeniem systemu CzechToll, będzie zależała od rodzaju pojazdu (klasy emisji Euro oraz liczby osi) i przejechanej odległości.
Czeski system elektronicznego poboru opłat drogowych został przygotowany zgodnie z wytycznymi Europejskiej Usługi Opłaty Elektronicznej, co w przyszłości umożliwi włączenie CzechToll do wspólnego systemu rozliczenia opłat na terenie Unii Europejskiej. Na razie jednak polscy przewoźnicy powinni pamiętać, że bez rejestracji w czeskim systemie będą mieli problem z poruszaniem się po tamtejszych drogach. Mogą to zrobić za pośrednictwem np. firmy Shell, która jest partnerem biznesowym dostawcy opłat drogowych CzechToll i oferuje możliwość zarejestrowania pojazdów w nowym systemie.
[1] https://mytocz.eu/pl/press-20191113
[2] https://www.rp.pl/MOTO-Tu-i-teraz/311089926-100-tys-polskich-ciezarowek-nie-wjedzie-do-Czech.html