Odłączone hamulce w naczepie, pęknięta tarcza i źle dobrane opony – jak nie jechać do Finlandii

uszkodzone_hamulce_trasa_do_finlandii_1

Ciężarówka z niesprawnymi, a wręcz częściowo odłączonymi hamulcami, poruszająca się na niewłaściwie dobranych oponach – żeby wybrać się czymś takim w styczniu do Finlandii, trzeba być naprawdę bezmyślnym. Właśnie coś takiego zastali natomiast funkcjonariusze WITD Kielce, zatrzymując do kontroli serbskiego DAF-a XF105.

Oto komunikat WITD Kielce, dla łatwiejszego odbioru delikatnie przeradagowany:

W dniu 10.01.2018r., około godz. 09:40, w miejscowości Jaworznia, dokonano kontroli stanu technicznego pojazdu należącego do serbskiego przedsiębiorcy, wykonującego międzynarodowy transport drogowy rzeczy z Serbii do Finlandii.

Inspektor Inspekcji Transportu Drogowego stwierdził rażące usterki układu hamulcowego naczepy. Na tylnej osi pojazdu całkowicie odłączono hamulce, a dodatkowo wykryto różny bieżnik na oponach tylnej osi. Ponadto w ciągniku siodłowym stwierdzono pękniętą tarczę hamulcową na lewym przednim kole. Stan tego pojazdu nie tylko nie kwalifikował go do dalszej jazdy, ale stwarzał realne, zagrożenie życia i zdrowia tak dla jego kierowcy, jak i innych współuczestników ruchu drogowego. […]

Kierowca został  poinformowany o zakazie dalszej jazdy oraz został ukarany mandatem karnym.

Dodatkowo w trakcie kontroli  Inspektor stwierdził liczne naruszenia norm czasu pracy kierowcy dotyczące skrócenia dziennego i tygodniowego odpoczynku – kierowca w okresie od 15.12.2017r. do 30.12.2017r. nie odebrał ani razu odpoczynku tygodniowego. […]

W związku z powyższym wobec przedsiębiorcy zostało wszczęte postępowanie administracyjne a kierowca został ukarany kolejnym mandatem karnym.

uszkodzone_hamulce_trasa_do_finlandii_5 uszkodzone_hamulce_trasa_do_finlandii_3