Nowy zakaz dla ciężarówek na „dwójce” w Koninie – zniszczony most i patrole ITD

Choć teoretycznie drogi krajowe powinny zapewniać przepustowość dla wszystkich pojazdów, sytuacja pod Koninem coraz bardziej temu zaprzecza. Już od lat mamy tam bowiem zakaz spychający ciężarówki z drogi krajowej na autostradę, a teraz doszedł do tego zakaz na moście przez Wartę.

Ten nowy zakaz wprowadzono 30 listopada, częściowo obejmując nim Trasę Warszawską, a więc koniński fragment starej „dwójki”, obecnie znanej jako droga krajowa nr 92.  Lokalne władze uniemożliwiły tam ruch pojazdów o DMC powyżej 20 ton, zmierzających w kierunku zachodnim, a bezpośrednią przyczyną tego ograniczenia ma być zły stan techniczny wspomnianego mostu przez Wartę. Dodatkowo droga została tam też obstawiona barierami zawężającymi jezdnię, a o pilnowanie zakazu poproszono lokalny oddział ITD.

Umiejscowienie zakazu:

Tylko wczoraj, 11 grudnia, obecność zakazu oraz pilnujących go inspektorów zaskoczyła trzech kierowców ciężarówek. Dwóch z nich otrzymało mandaty na 500 złotych i po 3 punkty, natomiast trzeci odmówił przyjęcia kary, decydując się na skierowanie sprawy do sądu.

Podkreślam, że zakaz obejmuje tylko most prowadzący w kierunku zachodnim (w stronę centrum Konina i dalej w stronę Poznania). Jeśli ktoś szuka objazdu, to z drogi krajowej nr 92 powinien zjechać na drogę nr 72, by następnie dojechać nią do drogi nr 25 i tam skorzystać z innego mostu. Mówiąc więc krótko, Konin trzeba objechać od południa. Za to planowany termin wyremontowania mostu i zniesienia zakazu nie jest niestety znany. Oficjalnie nie ma bowiem budżetu, który pozwoliłby tę operacje przeprowadzić.