Nowy MAZ Euro 6 znowu w Polsce – ile kosztuje ta ciężarówka i jak wygląda jej wnętrze?

Powyższe zdjęcie Czytelnik Marcin wykonał ostatnio w Poznaniu. To już druga fotografia, które prezentuje MAZ-a 5440M9 na polskich drogach, w czasie wykonywania normalnej pracy z naczepą.

Przypomnę, że 5440M9 to najnowszy model białoruskiej marki, wyposażony w silnik, most napędowy oraz skrzynię biegów marki Mercedes-Benz. 475-konny motor spełnia normy emisji spalin Euro 6, a skrzynia to znany z Actrosów, zautomatyzowany Powershift.

Do tematu wracamy jednak nie tylko z uwagi na samo zdjęcie. Powód jest znacznie ciekawszy – MAZ dopiero co opublikował oficjalną cenę modelu 5440M9, a do mediów trafił cały zestaw zdjęć wnętrza. Pozwoli to odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nowy ciągnik ma jakiekolwiek szanse na sukces.

Białoruska ciężarówka z niemieckim napędem ma kosztować na Białorusi 87 tys. euro brutto. Po odliczeniu VAT-u, wynoszącego na Białorusi 20 proc., będzie to 72,5 tys. euro netto.

W Polsce za takie pieniądze bez problemu kupimy nową ciężarówkę „wielkiej siódemki”. Można więc powiedzieć, że białoruski cennik jest stosunkowo wysoki. Inna sprawa jednak, że import ciężarówek z Europy na Białoruś wiąże się z wysokimi kosztami i w tej sytuacji krajowe 5440M9 może być zauważalnie tańszą ofertą.

A wnętrze? No cóż, tutaj wyraźnie widać, jakiej marki jest to pojazd. Ogólny wystrój wygląda dosyć budżetowo i bardzo przestarzale. Choć z drugiej strony, samego wyposażenia nie brakuje, przewidując m.in. lodówkę, dwa łóżka, pneumatyczne fotele niemieckiej marki ISRI oraz liczne schowki.

Więcej fotografii modelu 5440M9 znajdziecie tutaj.

Źródło poniższych zdjęć: abw.by