Nowości od ZF-a: autopiloty do cofania z naczepą i do jazdy po mokrej nawierzchni

Już za dwa tygodnie odbędą się największe europejskie targi samochodów użytkowych, IAA Transportation 2022 w Hanowerze. Wśród wystawców pojawi się także firma ZF, a na jej stoisku będą promowane między innymi dwa autopiloty.

Choć na co dzień ZF znany jest głównie ze skrzyni biegów, firma mocno weszła na rynek najnowszych technologii. Jej dziełem jest cała lista systemów wspomagających jazdę, w tym dwa różne systemy zautomatyzowanego prowadzenia ciężarówek. Docelowo mogą one trafić na wyposażenie nowych pojazdów, na przykład jako dodatkowo płatna opcja.

Pierwszy z systemów to Adopt 2.0, mogący prowadzić ciężarówkę z prędkością do 20 km/h. Jest to więc autopilot głównie na prywatne place, gdzie zautomatyzowana ciężarówka sama podstawi się na załadunek, czy też obsłuży przestawianie BDF-ów. Za to Adopt 3.0 to już autopilot czwartego stopnia, a więc zdolny prowadzić ciężarówkę po drogach wszystkich kategorii, w tym także na autostradach. Maksymalną prędkością ma być przy tym 80 km/h, a wdrożenie do użytku wydaje się kwestię znacznie dalszej przyszłości. Wszystko możecie zobaczyć poniżej, na dwóch dołączonych filmach.

Adopt 2.0 przy podpinaniu naczepy i manewrach po placu:

Adopt 3.0 w trudnych warunkach drogowych: