Nowości od Wieltonu: telematyka, zamki kontenerów oraz skrętne, niezależne koła

Od kiedy Wielton dokonał licznych, międzynarodowych przejęć, w firmie coraz więcej mówi się o rozwoju nowoczesnych technologii. Doskonale można było się o tym przekonać na targach IAA Transportation 2022 w Hanowerze, gdzie firma nie tylko promowała swoje popularne modele, ale też przedstawiła kilka nowości.

Pod szyldem samego Wieltonu największą gwiazdą była naczepa podkontenerowa Container Master Super Light. Pojazd ten wyposażono w system automatycznych, elektrycznie sterowanych zamków do kontenerów, znacznie ułatwiający pracę kierowców, a przy tym mogąca wyeliminować potencjalne wypadki. Dlatego to właśnie za to rozwiązanie firma otrzymała trzecią nagroda w kategorii Bezpieczeństwo, przyznaną w prestiżowym konkursie Trailer Innovation 2023, tuż przed omawianymi targami. Jak natomiast taki elektryczny system zamków wygląda w praktyce, możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach:

Tuż obok znajdowało się też stoisko niemieckiej marki Langendorf, od pięciu lat należącej do Grupy Wielton. Tam promowano zdobywcę pierwszego miejsca w kategorii Koncept, również w konkursie Trailer Innovation 2023. Była to naczepa dwupoziomowa City Flexliner, wyposażona w niezależne zawieszenie, a przy tym stojąca na zaledwie dwóch osiach, wyposażonych dodatkowo w układ skrętu. Coś takiego stanowi więc połączenie niemal podwójnej przestrzeni ładunkowej ze doskonałą zwrotnością w ruchu miejskim. Warto tu też zauważyć, że wprowadzenie układu skrętu miało odbyć się bez zawężania środkowej podłogi w naczepie, tej poprowadzonej między nadkolami (zdjęcia pod tekstem).

Trzecią marką reprezentowaną w Hanowerze był Aberg, a więc ta część Grupy Wielton, która odpowiada za nowoczesne usługi posprzedażne, jak na przykład łączność bezprzewodowa. Ta spółka przedstawiła na targach plan na rok 2024, przewidujący objęcie wszystkich nowych naczep oraz przyczep z Grupy Wielton własnym systemem telematycznym Aberg Connect. Ma on odpowiadać nie tylko za śledzenie pojazdów, ale też na przykład za bieżące przekazywanie informacji o stanie ich ogumienia. Jeśli natomiast firma dotrzyma wielokrotnych zapowiedzi i wprowadzi w końcu na rynek własne naczepy chłodnicze (podobno nadal się nad tym pracuje), Aberg Connect może się też przydać do nadzorowania transportów o regulowanej temperaturze.