Publikacja na zamówienie
Autonomia prowadzenia, wykorzystywanie sensorów, analizy energetyczne – to tylko część z rozwiązań, które pod względem technologii wprowadzane są przez producentów nowoczesnych wózków widłowych. Efekt? Pojazdy te zapewniają coraz szersze możliwości przy równoczesnym ograniczeniu czynnika ludzkiego.
Zmiany idą więc w kierunku, który odczuwa cały sektor TSL – wykorzystywania technologii cyfrowych i autonomicznych w połączeniu z efektywnością energetyczną.
Podstawą staje się automatyzacja i systemy integracji. Wykorzystując rozwiązania Internetu Rzeczy, nowoczesne wózki widłowe przechodzą drogę od prowadzenia przez operatora po zdalny monitoring, co – wbrew obawom – zapewnia zdecydowanie skuteczniejszą koordynację działań i zarządzanie flotą. Idzie to w parze z tendencjami w zakresie ergonomii. Projektowane obecnie kabiny już w standardzie mają rozwiązania, dzięki którym osoba prowadząca – jeśli taka jest potrzebna – może liczyć na wygodę i komfort
Innowacyjne rozwiązania w wózkach widłowych
Jak wyglądają zmiany na rynku wózków widłowych w praktyce? Niewątpliwie docenianym rozwiązaniem są systemy antykolizyjne działające w oparciu o sensory i kamery – ich współdziałanie pozwala precyzyjnie monitorować otoczenie i zapobiegać w ten sposób ewentualnym wypadkom. Wdrażane w systemach czujniki ultradźwiękowe wykorzystują fale do analizowania położenia obiektów w określonym zasięgu. Na podstawie tych danych dochodzi do automatycznej reakcji w przypadku potencjalnych przeszkód znajdujących się na drodze wózka widłowego. W wózkach używa się do tego 360-stopniowe kamery gwarantujące pełną kontrolę nad widocznością, co sprawdza się np. w nietypowych przestrzeniach magazynowych.
Rośnie znaczenie technologii używających fal radiowych do analizowania odległości, prędkości i kierunku obiektów wokół wózka. Dodatkowo coraz częściej w nowych modelach do takiego mapowania używa się lasera.
Warto zauważyć, że nowoczesne technologie zapewniają potężny pakiet danych do analityki – to także można wykorzystać dla większej efektywności pracy wózka widłowego. Używając opracowanych przez producentów algorytmów do interpretacji zbieranych informacji można – w razie potencjalnego zagrożenia – opracować system zachowania pojazdu: np. hamowania lub innego działania. Całość konfiguruje się tak, by operator miał kontrolę nad działaniami – otrzymywał w trybie rzeczywistym pełnię informacji o stanie pojazdu i jego zadaniach.
Autonomia wózków widłowych: trend bez możliwości odwrotu
Odrębną kwestią wśród nowości technologicznych jest autonomiczność wózków widłowych. To rozwiązanie, dzięki któremu możliwe jest samoczynne poruszanie się wózków po magazynie, zwiększając efektywność operacji. Działanie jest możliwe dzięki technice GPS oraz INS – systemu lokalizacji wewnętrznej. Wspierając tę technologię możliwościami systemów wizyjnych, można wykorzystać lasery i kamery do tworzenia szczegółowych map środowiska i do wykrywania przeszkód.
Również w tym kontekście bardzo duże znaczenie odgrywa sterowanie oraz integracje systemowe. Dotyczy to np. automatycznej komunikacji z centralą zarządzania magazynem. Programowanie obejmuje ścieżki i takie planowanie ruchu, by zapewnić podejmowanie towaru w pełni samodzielne – unikając przeszkód.
Warto zwrócić uwagę na samodzielność w zakresie ładowania urządzeń. Do wózków dodawane są automatyczne stacje ładowania – na wzór np. samojezdnych odkurzaczy domowych.
Wózki widłowe to dziś nowoczesność: od laserów po nawigację
Wózki widłowe – nowoczesne i po wdrożeniach rozwiązań cyfrowych są nie standardowymi pojazdami magazynowymi, a technologią, która diametralnie zmienia postrzeganie pracy magazynowej czy logistycznej.
Przekłada się to przede wszystkim na inteligentne zarządzanie flotą. Wprowadzane przez producentów oprogramowanie daje możliwość analizy wydajności, zużycia paliwa i innych najważniejszych wskaźników.
Ważną zmianą wynikającą z unowocześnienia wózków widłowych jest monitoring. Dzięki wykorzystaniu czujników można w trybie rzeczywistym sprawdzać stan pojazdu. Autonomiczność jest w pełni bezpieczna dzięki mechanizmom blokującym, które kontrolują prędkość wózka w zależności od warunków otoczenia, np. nawierzchni podłoża, obciążenia.
W rezultacie tego typu nowoczesne rozwiązania w wózkach widłowych nie tylko zwiększają efektywność operacji, ale również wpływają na bezpieczeństwo pracy.