Nowe tachografy są gotowe do montażu – homologacja dla rozszerzonych kontroli

Za dokładnie dwa miesiące, 21 sierpnia 2023 roku, nowa generacja tachografów ma stać się obowiązkowym wyposażeniem każdej nowo rejestrowanej ciężarówki. Sądząc natomiast po najnowszych informacjach z firmy Continental, plan ten zostanie zrealizowany w terminie, jako że urządzenia są już gotowe.

Koncern Continental, wytwarzający popularne tachografy marki VDO, poinformował o uzyskaniu koniecznej aprobaty Federalnego Urzędu Transportu Samochodowego w Niemczech. Tym samym potwierdzono, że nowy tachograf o oznaczeniu VDO DTCO 4.1 jest w pełni bezpieczny, ma oficjalną homologację i może trafić do użytku.

Continental potwierdził też, że urządzenie uzyskało dostęp do europejskiego systemu lokalizacyjnego Galileo, ale początkowo będzie to sygnał okrojony o dodatkowe zabezpieczenia. Te ostatnie pojawią się „po pewnym okresie przejściowym”, gdy Europejska Agencja Kosmiczna zakończy pracę nad odpowiednio szyfrowanym sygnałem. Władze Brukseli dały na to specjalną zgodę, by uniknąć opóźnienia we wprowadzaniu nowych urządzeń.

Oczywiście głównym założeniem nowych urządzeń jest uszczelnienie kontroli nad przewoźnikami, łatwiej weryfikując zwłaszcza zasady Pakietu Mobilności. Z tego też powodu nowe tachografy trafią także do ciężarówek używanych oraz do pojazdów o DMC poniżej 3,5 tony. Oba tematy omawiam pod poniższą grafiką.

Wygląd VDO DTCO 4.1 oraz jego funkcje:

 Trzy najważniejsze nowości:

Jedną z najważniejszych zmian będzie rozszerzenie zakresu danych, które tachograf przekaże na drodze w ramach zdalnej kontroli, prowadzonej bez zatrzymywania, tak zwanymi antenami DSRC. Inspektorzy zobaczą przy tym nie tylko bieżące parametry pracy urządzenia, ale też dowiedzą się czy kierowca złamał normy, a więc na przykład zbyt długo prowadził lub zbyt krótko odpoczywał.

Poza tym nowe tachografy mają otrzymać nowy system rejestrowania położenia ciężarówki, bazujący na specjalnie zabezpieczonym sygnale. Odnotuje on miejsca za- i rozładunku, położenie pojazdu w kilkugodzinnych odstępach, a także przekraczanie wszystkich granic. Dzięki wspomnianym zabezpieczeniom sygnału mają to być dane bardzo trudne do zmanipulowania. Wszystko natomiast po to, by ułatwić służbom kontrole kabotaży i wielotygodniowych przerzutów.

Trzecią ważną zmianą będzie rozszerzenie pamięci urządzeń, pozwalając na zapisywane danych z ośmiu tygodni, czyli z 56 dni. Dzięki temu, począwszy od 2024 roku, unijne służby mają rozszerzyć zakres swoich kontroli, obejmując nimi właśnie minione osiem tygodni. Ułatwi to też weryfikowanie, czy w ciągu ośmiu tygodni ciężarówka choć raz zjechała do kraju zarejestrowania, spełniając w ten sposób unijny obowiązek.

Pełen harmonogram:

21 sierpnia 2023 roku: Inteligentne tachografy drugiej generacji staną się obowiązkowym wyposażeniem nowo rejestrowanych samochodów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony, w Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii oraz Norwegii.

31 grudnia 2024 roku: Inteligentne tachografy drugiej generacji staną się obowiązkowym wyposażeniem wszystkich samochodów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony, które dotychczas były wyposażone w tachografy analogowe lub podstawowe tachografy cyfrowe. W praktyce mowa o pojazdach zarejestrowanych po raz pierwszy przed 15 czerwca 2019 roku. Obejmie to pojazdy wykonujące transport międzynarodowy w Unii Europejskiej, do Unii Europejskiej lub z Unii Europejskiej (a także Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Norwegii), niezależnie od kraju zarejestrowania. Innymi słowy, do tego wymogu będą musieli dostosować się między innymi Ukraińcy lub przewoźnicy spoza Europy, którzy będą chcieli wjechać do UE.

21 sierpnia 2025 roku: Inteligentne tachografy drugiej generacji staną się obowiązkowym wyposażeniem wszystkich samochodów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony, które dotychczas były wyposażone w inteligentne tachografy pierwszej generacji. Mowa więc o samochodach, których pierwsza data rejestracji przypadnie na okres między 15 czerwca 2019 a 21 sierpnia 2023 roku. Po raz kolejny obejmie to samochody wykonujące transport międzynarodowy w Unii Europejskiej, do Unii Europejskiej lub z Unii Europejskiej (a także Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Norwegii), niezależnie od kraju zarejestrowania. Również i tutaj do wymogów będą musieli dostosować się między innymi Ukraińcy lub przewoźnicy spoza Europy, którzy będą chcieli wjeżdżać na teren UE.

1 lipca 2026 roku: Inteligentne tachografy drugiej generacji staną się obowiązkowym wyposażeniem samochodów ciężarowych o DMC między 2,5 a 3,5 tony. Obejmie to wszystkie nowo zarejestrowane samochody, a nawet pojazdy używane, pod warunkiem wykorzystywania ich w transporcie międzynarodowym w Unii Europejskiej, do Unii Europejskiej lub z Unii Europejskiej (a także Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Norwegii). Po raz kolejny wymóg ten może objąć przewoźników z innych części Europy lub z innych kontynentów, jeśli będą oni chcieli wjeżdżać na teren UE.