Nowe rosyjskie normy dotyczące czasu pracy kierowców, a do tego śmiesznie wysokie kary

5 czerwca w życie weszły nowe rosyjskie regulacje dotyczące czasu pracy kierowców. Na tle ograniczeń obowiązujących w Unii Europejskiej, jest tutaj kilka ciekawostek.

Najważniejsza nowość to obowiązkowa przerwa od jazdy. Zgodnie z nowymi przepisami, każdy kierowcy będzie musiał odbyć 15 minut przerwy po każdych 4 godzinach jazdy. Dla porównania, dotychczas taka 15-minutowa przerwa była jedynie zalecana.

Druga nowość dotyczy tygodniowego i dwutygodniowego czasu jazdy. Od teraz również w Rosji obowiązują normy 56- oraz 90-godzinne, od dłuższego czasu znane także u nas. Zgodnie z nimi, czas jazdy w jednym tygodniu może wynosić 56 godzin, natomiast w dwóch tygodniach łącznie do 90 godzin.

A mandaty? Te nadal można określić bardzo niskimi. Za każde przekroczenie czasu pracy płaci sam kierowca i mowa tutaj o kwotach od 1 do 3 tys. rubli. W przeliczeniu na naszą walutę to od 57 do 171 złotych.

Za całkowity brak tachografu lub jego niesprawność zapłaci natomiast i kierowca, i przewoźnik. Ten pierwszy może dostać karę od 1 do 3 tys. rubli, natomiast firma zagrożona jest karą od 5 do 10 tys. rubli. W przeliczeniu to od 285 do 570 złotych.

Źródło informacji: ati.su