Nowa obwodnica Warszawy jednak bez całodobowego zakazu. Są też nowe zasady ADR

Źródło zamieszania, na Facebooku GDDKiA

Otwarcie Południowej Obwodnicy Warszawy wywołało ogromne zamieszanie. Prezentując nowo oddany fragment drogi, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oficjalnie opublikowała zdjęcia „całodobowego zakazu tranzytu przez miasto Warszawę” dla pojazdów o DMC powyżej 16 ton. Branża transportowa odebrała to jak zakaz dla trasy S2, a GDDKiA w swoich odpowiedziach nie poczyniło żadnego sprostowania. Dobra wiadomość jest jednak taka, że doszło do nieporozumienia.

Zdjęcia „całodobowego zakazu tranzytu” nie powinny znaleźć się przy oficjalnej informacji o nowej trasie. Jak się bowiem okazuje, znaki te nie zostały umieszczone na samej drodze S2, lecz na prowadzącym z niej zjeździe do miasta, przy węźle Ursynów-Zachód.

Po dodatkowym wyjaśnieniu, sytuacja wygląda następująco – na trasie S2, w ciągu Południowej Obwodnicy Warszawy, nie będzie całodobowego zakazu dla tranzytu. Przewidziano jednak zakazy godzinowe dla pojazdów o DMC powyżej 16 ton, takie same jak na trasie S8, a więc od godziny 7 do 10, a także od godziny 16 do 20. Dokładne wyjaśnienie tego faktu oraz potwierdzenie tego przy użyciu filmu znajdziecie na stronie Truxmap.eu, poświęconej ciężarowym zakazom. Potwierdziło to też GDDKiA w swojej dodatkowej informacji:

Na oddanym do ruchu odcinku obowiązuje ograniczenie tonażowe dla pojazdów ciężarowych powyżej 16 ton. Zakaz poruszania się samochodów powyżej 16 ton obowiązuje w godzinach szczytu komunikacyjnego, czyli 7.00 – 10.00 i 16.00 – 20.00 z wyłączeniem pojazdów z identyfikatorem C-16.

Na tym jednak nie koniec. Skoro już bowiem mowa o nowej trasie, to warto zwrócić uwagę także na ograniczenia dla transportu materiałów niebezpiecznych. Przed nowym tunelem ustawiono zakaz przewozu takich ładunków, dodatkowo oznaczony literą „E”. W praktyce oznacza to, że niemal wszystkie pojazdy z ADR-ami nie skorzystają z nowego przejazdu. Jak poinformował mnie Czytelnik Grzegorz, doradca ADR, dopuszczonym wyjątkiem będzie tylko kilka UN, mianowicie 2919, 3291, 3331, 3359 oraz 3373. Również pojazdy, które przewożą towary niebezpieczne pakowane w ilościach ograniczonych powyżej 8 ton brutto, nie wjadą do nowego tunelu.