Nowa naczepa Krone z własnym napędem na prąd – o 20 proc. niższe zużycie paliwa

W ostatnich dniach września odbyła się prezentacja nowej naczepy marki Krone. Jest to pojazd prototypowy, noszący nazwę eMega Liner i wyposażony we własny silnik elektryczny. Dzięki temu spalinowe ciągniki będą mogły oszczędzać paliwo, a ciągniki elektryczne po prostu wydłużą swój zasięg.

Sama zasada działania jest tutaj dobrze znana. Jedna z osi naczepy otrzymała silnik elektryczny, który w momentach największego zapotrzebowania będzie odciążał układ napędowy ciągnika. W tym celu naczepa otrzymała też własne baterie, które będą odzyskiwały energię z hamowania lub też podładują się z zewnętrznego źródła energii.

Za to dużą nowością jest inteligentne oprogramowanie. Naczepa musi wiedzieć kiedy elektryczny napęd jest potrzebny i jak wykorzystać go w najbardziej efektywny sposób. Dlatego Krone nawiązało współpracę z firmą Trailer Dynamics, która opracowała dla omawianego prototypu „system sterowania sensorycznego”. To układ, który pozwala na komunikację między naczepą a ciągnikiem.

Pierwsze jazdy testowe zostały już przeprowadzone, między innymi pod nadzorem organizacji TÜV. Do naczepy Krone eMega Liner podpięto najzwyklejszy, spalinowy ciągnik, a z zużycie paliwa w jego silniku spadło o około 20 procent. Zauważono też, że najlepiej powyższy system sprawdzi się na długich dystansach, z przejazdami liczącymi ponad 500 kilometrów. Wówczas ilość energii generowanej przy hamowaniu najlepiej pokrywa się z zapotrzebowaniem.

Nieco inaczej ma to wyglądać w przypadku ciągników elektrycznych. Tutaj zaletą będzie już sam fakt, że naczepa otrzymała własny zestaw baterii. W efekcie zasięg zestawu może wzrosnąć, osiągając znacznie bardziej akceptowalne wartości. Szacuje się, że możliwe będzie nawet 500 kilometrów na jednym ładowaniu, podczas gdy dzisiaj dostępne „elektryki” osiągają ledwie 200-300 kilometrów.

Kiedy natomiast zobaczymy to w sprzedaży? Krone eMega Liner ma trafić do produkcji seryjnej i trwają ku temu przygotowania, ale żadne konkretne daty nie zostały jeszcze podane. Nie wskazano też jak bardzo wzrośnie masa własna zestawu.