Nowa mapa z realną wysokością wiaduktów – informacje podają tutaj sami kierowcy

Teoretycznie polskie znaki umieszczane na wiaduktach powinny być podawane z półmetrowym zapasem. W praktyce jednak bardzo różnie z tym bywa. Wiele niskich wiaduktów stoi też bezpośrednio na drogach krajowych, podczas gdy ewentualne objazdy obstawione są zakazami tonażowymi. Mówiąc więc krótko, temat ten pozostaje dla kierowców ciężarówek bardzo poważnym problemem.

Już pięć lat temu informacje na temat realnej wysokości wiaduktów zaczęto zbierać w facebookowej grupie dla kierowców, nazwanej Grupa Wiadukty, Tunele – co do Centymetra. Do dzisiaj stanowi ona cenne źródło wiedzy, między innymi dzięki funkcji wyszukiwania postów. Od niedawna powstaje zaś rozwinięcie tego projektu, w postaci strony internetowej ze specjalną mapą, dostępnej pod adresem wiaduktyitunele.pl. Autor tej strony, Kacper Janicki, zawodowo będący kierowcą ciężarówki, nanosi tam informacje o realnej przepustowości wiaduktów, pochodzące z trzech zasadniczych źródeł:

1. Z własnych doświadczeń, zebranych w czasie pracy w ciężkiej dystrybucji na terenie Dolnego Śląska i Opolszczyzny;

2. Z tematów omawianych przez ostatnie kilka lat na wspomnianej grupie,

3. Ze zgłoszeń innych kierowców, dokonywanych przez specjalny formularz kontaktowy, dostępny na stronie pod hasłem „dodaj wiadukt”.

Przykładowy widok na mapę:

Co ważne, wszystkie informacje Kacper zamieszcza na mapie ręcznie, bez możliwości dodania ich przez samych zgłaszających. Dzięki temu chce zachować kontrolę nad tym procesem, utrzymać porządek, a przy okazji tez mieć możliwość zweryfikowania pewnych informacji. Jeśli bowiem coś wyda mu się podejrzane, konsultuje sprawę z innymi kierowcami, chociażby wracając z tym tematem na facebookową grupę.

Oczywiście trzeba podkreślić, że mapa może służyć jedynie za nieoficjalną pomoc. Podane informacje należy traktować z ostrożnością, na wypadek wystąpienia pomyłki lub na przykład przebudowania wiaduktu. To samo tyczy się zresztą innych informacji na ten temat, podawanych chociażby na CB radiu. W ramach wyjaśnienia muszę też podkreślić, że znaki wysokościowe umieszczane na wiaduktach są znakami zakazu. Wjeżdżanie pod wiadukt ciężarówką wyższą niż dopuszcza to znak zawsze odbywa się więc na własne ryzyko kierowcy.