Niemcy zapłacą za doposażenie ciężarówek w system ostrzegania przed obiektami w martwym polu

Niemiecki land Badenia-Wirtembergia zapłaci za doposażenie samochodów ciężarowych w systemy ostrzegające przed obiektami w tzw. martwym polu. Władze landu ufundują modernizację dla pięciuset używanych ciężarówek, przeznaczając na to łącznie 666 tys. euro.

Do projektu będą mogli zgłosić się posiadacze pojazdów jeżdżących przede wszystkim w ruchu lokalnym. Radary z prawej strony pojazdu przydadzą się bowiem głównie w mieście, odpowiadając za ochronę pieszych oraz rowerzystów.

Cały projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa, a jednocześnie jest swego rodzaju eksperymentem. Badenia-Wirtembergia chce bowiem sprawdzić, czy ciężarówki z nowym systemem faktycznie będą bezpieczniejsze, zmniejszając zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

Wszystkie samochody uczestniczące w projekcie znajdą się też pod pewnym nadzorem. Zdarzenia z ich udziałem będą odnotowywane, a kierowcy będą mieli wypełniać ankiety. Opiszą w nich swoje doświadczenia z codziennego użytkowania radarów.

Jak natomiast będzie to wyglądało w praktyce? Poniżej widzicie przykład takiego systemu, fabrycznie montowanego w nowych Mercedesach. Kiedy obok ciężarówki znajduje się inny obiekt lub osoba, na słupku świeci się pomarańczowy trójkąt. Gdy natomiast kierowca włączy w takiej sytuacji prawy kierunkowskaz, trójkąt zmieni kolor na czerwony i dojdzie do tego sygnał dźwiękowy. Z boku pojazdu wyraźnie widać też radar, który bada przestrzeń obok ciężarówki.