Niemcy nagle zmienili listę sobotnich zakazów ruchu, podając to ze wsteczną datą

Mapę zakazów już po tej aktualizacji znajdziecie tutaj.


Pod względem utrudniania pracy i narażania przewoźników na kary, władze Niemiec chyba właśnie przeszły same siebie. Ledwie kilka dni po rozpoczęciu wakacji wprowadzono zmianę na liście odcinków z wakacyjnym, sobotnim zakazem ruchu. Jakby natomiast zamieszania było mało, przy zmianie pojawiła się wsteczna data!

Nowa lista odcinków z zakazami pojawiła się na oficjalnej stronie BALM (następcy BAG), z datą ostatniej akutalizacji określoną na 28.06.2023. To sugeruje, że nowa lista obowiązywała już w miniony, pierwszy weekend lipca. Co jednak ważne, w niemieckim dzienniku ustaw rozporządzenie zmieniające tę listę ma dwie różne daty: 28.06.2023 jako datę wydania oraz 04.07.2023 jako datę publikacji. Choć więc nowe przepisy teoretycznie obowiązywały już pod końca czerwca, dopiero 4 lipca zostały one publicznie ogłoszone.

W praktyce oznacza to, że nie powinniście obawiać się kar za nieświadome złamanie nowych zakazów w miniony weekend. Gdyby jednak pojawiły się z tym problemy i trzeba było dokonać odwołania, podaję link do oficjalnego rozporządzenia. Tam znajduje się wspomniana data publikacji, udowadniając, że aż do 4 lipca 2023 roku nie mieliście możliwości zastosować się do nowych zakazów, gdyż po prostu nie były one publicznie znane.

Gdzie obowiązują te zmienione zakazy:

1. Do listy dopisano zupełnie nowy zakaz sobotni na A4, Obowiązuje on od węzła Kirchheimer do granicy landów Hessen/Thüringen, pod Herleshausen.

2. Zmieniono zakres obowiązywania zakazu na A5. Aktualne odcinki z ograniczeniami to: między węzłami Hattenbacher oraz Bad Homburger, między węzłami Darmstädter oraz Karlsruhe-Süd, a także między węzłami Offenburg oraz Neuenburg.

3. Zmieniono zakres obowiązywania zakazu na ringu Berlina, w ciągu autostrady A10. Aktualne odcinki z ograniczeniami to: od węzła Werder, przez węzeł Potsdam-Nord, do węzła Berlin-Spandau.

Pełna, zaktualizowana lista znajduje się tutaj.