Niedzielne zakazy ruchu: decyzje przygranicznych landów i brak reakcji we Francji

Aktualizacja nr 2 w temacie Saksonii: otrzymałem dzisiaj odpowiedź od saksońskiego ministerstwa transportu. Niestety, choć w informacji prasowej na temat zniesienia zakazu (dostępnej tutaj) nie było takiej informacji, sprawa dotyczy tylko wybranych ładunków. Mowa tutaj o transporcie suchej żywności, a także produktów medycznych oraz higienicznych. Reszta ciężarówek objęta jest w niedzielę zakazem ruchu.


Aktualizacja nr 1 w temacie Saksonii: 11 marca biuro prasowe saksońskiego ministerstwa transportu opublikowało informację o zniesieniu niedzielnych zakazów ruchu do 5 kwietnia, bez wskazywania konkretnych typów ładunków (oficjalny komunikat tutaj). Niemniej docierają do mnie informacje, że Saksończycy dopuszczają jedynie ruch towarów towarów spożywczych. W dniu dzisiejszym (23 marca) napisałem do rzecznika prasowego saksońskiego ministerstwa transportu z prośbą o wyjaśnienie tej sytuacji.


W obliczu pandemii koronawirusa, niedzielne zakazy ruchu po prostu przestały być potrzebne. Ruch turystyczny niemal całkowicie wymarł i z autostrad zniknęła spora część auto osobowych. Ponadto umożliwienie przewozów w niedzielę jest dobrym sposobem na uzupełnienie dostaw w sklepach i fabrykach.

Już w ubiegły weekend szczególną decyzję podjęły niemieckie landy Bawaria oraz Saksonia. Niezależnie od rodzajów przewożonych ładunków, przejedziemy tam także w niedzielę. Co więcej, swoje niedzielne ograniczenia zniósł także Tyrol. Dzięki temu, aż do 29 marca, w niedzielę przejedziemy z Polski aż do samego Brennero (więcej na ten temat tutaj).

Swoją reakcją wyróżnił się też land Mecklenburg-Vorpommern (Meklemburgia-Pomorze Przednie), graniczący z województwem zachodniopomorskim. Tam ograniczenia zniesiono nie tylko dla wszystkich ładunków, ale też na rekordowo długi czas. Mianowicie, niedzielnego zakazu nie uświadczymy co najmniej do 30 czerwca.

Co natomiast z trzecim graniczącym z Polską landem, czyli Brandenburgią? Tam zakazy zniesiono, lecz jedynie w przypadku dostaw produktów pierwszej potrzeby. Mowa tutaj o żywności, środkach czystości, paszach, lekach, czy produktach medycznych.