Nawet cztery pasy ruchu na A2 pod Warszawą oraz przebudowa A4 za 4 miliardy złotych

Pojawiły się kolejne informacje na temat rozbudowy polskich autostrad. Wśród nich jest sprawa najważniejsza, czyli przebudowa autostrady A4 między Wrocławiem a węzłem Krzyżowa. Poza tym przedstawiono konkrety dotyczące budowy trzeciego oraz czwartego (!) pasa na A2 między Warszawą a Łodzią.

A4 Wrocław – Krzyżowa

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wypowiedział się w sprawie przewidywanych kosztów przebudowy trasy A4. Jak stwierdził, ministerstwo poczyniło wstępne szacunki i doszło przy tym do kwoty 4 miliardów złotych.

Należy jednak pamiętać, że to tylko i wyłącznie szacunki. Ostateczny koszt może zależeć od wielu czynników, w tym od wyboru jednego z trzech scenariuszy. Jak wyjaśniałem bowiem tutaj, GDDKiA rozważa zarówno przebudowę obecnych jezdni, jak i postawienie jezdni zupełnie nowych. Wszystko w zależności od tego, która opcja okaże się bardziej opłacalna.

A2 Warszawa – Łódź

Jeśli chodzi o autostradę A2, to w jej przypadku podano szacunkowe daty. Przewiduje się tutaj, że poszerzanie trasy potrwa do 2024 lub 2025 roku. Na zakończenie inwestycji będzie więc trzeba poczekać co najmniej pięć lat.

Przetargi na tę inwestycję mają zostać ogłoszone już na przełomie stycznia oraz lutego. Warto też zaznaczyć, że przetargi będą dwa, gdyż inwestycję podzielono na dwie części. Pierwsza z nich obejmie A2 od węzła Konotopa do węzła Pruszków, przewidując aż cztery pasy ruchu w każdą stronę. Druga sięgnie natomiast do węzła Łódź Północ, mając po trzy pasy z każdej strony.