Najtańsza polisa dla młodego kierowcy – gdzie szukać?

Publikacja na zamówienie 

Młody kierowca, który kupuje pierwsze auto, musi się liczyć z dodatkowymi sporymi wydatkami na polisę OC. Jak zmniejszyć wydatki na obowiązkową polisę, a jednocześnie kupić dobry produkt?

Ubezpieczyciele traktują młodych kierowców równie po macoszemu jak pozostali uczestnicy ruchu drogowego, reagujący nerwowo na ich błędy – nie dają im żadnej taryfy ulgowej i naliczają wysokie składki za OC. Polisa dla dwudziestolatka potrafi być pięciokrotnie większa niż ta sama polisa dla osoby w średnim wieku, a nawet seniora.

Ubezpieczyciele czytają statystyki wypadków

Czemu tak się dzieje? Otóż młodzi kierowcy to statystycznie grupa największego ryzyka wypadków na drodze. Przyczyną tego zjawiska jest z jednej strony brak doświadczenia w prowadzeniu pojazdu, który sam w sobie jest obarczony ryzykiem, a z drugiej strony typowa dla osób w młodym wieku większa skłonność do podejmowania ryzykownych zachowań, które mogą objawiać się nadmiernie szybką jazdą, niedostosowaną do przepisów i warunków drogowych oraz podejmowaniem niebezpiecznych manewrów wyprzedzania kilku pojazdów jednocześnie, popisywaniem się szybką jazdą, gwałtownym hamowaniem itp.

Statystyki są pod tym względem nieubłagane. Jak podaje Komenda Głowna Policji, co piąty wypadek powodują w Polsce osoby w przedziale wiekowym 18-24 lata, a 57% tych wypadków ma skutki śmiertelne. Młodzi kierowcy najgorzej radzą sobie przy śliskiej nawierzchni – nie potrafią „wyczuć” złych warunków drogowych i nie dostosowują do nich prędkości.

 Co ciekawe, mimo że z roku na rok rośnie liczba seniorów, którzy stają się sprawcami wypadków, nadal osoby po 60. roku życia mają spore zniżki na OC, choć jak wykazują badania, maleje u nich koncentracja i potrafią podejmować kompletnie nieprzewidywalne manewry. Ponieważ jednak nadal odsetek wypadków, których sprawcami byli seniorzy jest stosunkowo mały, płacą oni składki za OC mniejsze o ponad 196% w porównaniu z najmłodszymi kierowcami. Bardzo przejrzyście pokazuje to raport dot. średnich wysokości składek OC w ubiegłym roku portalu ubezpieczeniowego Rankomat.pl.

  • kierowca w wieku 18-25 lat – średnia cena w 2017 r. 1975 zł;
  • kierowca w wieku 26-35 lat – średnia cena w 2017 r. 804 zł;
  • kierowca w wieku 36-46 lat – średnia cena w 2017 r. 678 zł;
  • kierowca w wieku 46-54 lata – średnia cena w 2017 r. 694 zł;
  • kierowca w wieku 55 lat i więcej – średnia cena w 2017 r. 666 zł;

Jak zdobyć tańsze OC?

Czy znaczy to jednak, że młody kierowca jest skazany na 5 lat „frycowego”, zanim zyska prawo do zniżek przy zakupie OC? Doradcy ubezpieczeniowi radzą, gdzie znaleźć najtańsze polisy OC dla młodych kierowców lub jak choć trochę obniżyć wysokość składek.

  1. Kupując pierwsze auto, wybieraj modele z małą pojemnością silnika i mniejsza mocą – dla ubezpieczyciela będzie to sygnał, że nie masz zamiaru stać się postrachem szos, lecz korzystać z auta w sposób odpowiedzialny. Różnica w wysokości składek pomiędzy właścicielami Oplem Astra z silnikiem benzynowym 1,6 a BMW z silnikiem 2,0 wynosi w przypadku młodych kierowców nawet 100%.
  2. Choć trudno układać swoje życie pod dyktando składek ubezpieczeniowych, warto wiedzieć, że kawalerowie i panny płacą o ponad 30% większe składki, podobnie jak osoby nieposiadające dzieci. Jeśli więc ociągasz się ze sformalizowaniem swego związku, może to być dodatkowy – choć oczywiście nie najważniejszy – argument.
  3. Jeśli masz w rodzinie kogoś, komu ufasz, a jednocześnie kto ma zaufanie również do Ciebie, kup auto wspólnie z ojcem lub starszym bratem. Różnica między wysokością składek u 18-latka a 44-latka potrafi wynosić 1000 zł. Współwłasność auta może być też dodatkową motywacją do bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy.
  4. Staraj się unikać sytuacji, które mogłyby stać się przyczyna wypadku – nie dawaj się prowokować kolegom popisującym się szybką jazdą. Nie jedź też nigdzie na ostatnią chwilę, bo jak pokazują badania, w ten sposób można zaoszczędzić kilka minut, a stracić zdrowie, życie lub w najłagodniejszym sceniariuszu – pieniądze na remont auta lub wyższą składkę. Doskonal swoje umiejętności kierowcy, np. biorąc udział w szkoleniach organizowanych przez Policję w ramach Akademii Młodego Kierowcy.
  5. Szukaj takich ubezpieczycieli, którzy oferują preferencyjne składki dla młodych kierowców – według rankingi portalu ubezpieczeniowego Rankomat.pl w 2017 roku, gdy doszło do sporych podwyżek w składkach OC, liderami pod względem najniższych składek dla kierowców w wieku 18-24 lata byli:
  • Allianz Direct(61%, średnio 795 zł);
  • Generali i Link4(po 63%, średnio 822 zł/826 zł);
  • Liberty (Axa Ubezpieczenia)(65%, średnio 850 zł).
  1. Korzystaj z porównywarek ubezpieczeniowych – młode osoby z łatwością korzystają z Internetu i wyszukanie korzystnych ofert zajmie im dosłownie kilka minut. Kupując ubezpieczenie samochodu, możesz skorzystać z intuicyjnej porównywarki połączonej z kalkulatorem ofert i znaleźć produkt dostosowany do zasobów Twego portfela. Ubezpieczyciele stosują różnego typu promocje i w pakietach oferują ciekawe zniżki – warto przeglądać ofertę rynkową, by znaleźć coś dla siebie.