Najlżejsza platforma Kässbohrer na targi Solutrans – 5,5 tony z licznymi opcjami

Platforma pozbawiona burt, bez układu rozsuwania i o standardowej wysokości podwozia, to pojazd, który może wydawać się wyjątkowo prosty. A jednak, właśnie taką naczepę firma Kässbohrer postanowiła promować na zbliżających się targach Solutrans we Francji, uznawanych za jedno z najważniejszych w branży. Spójrzmy więc czym pojazd ten zasłużył na poświęconą mu uwagę.

Naczepa przygotowana na targi to model K.SPS XS, należący u marki Kässbohrer do klasy ultralekkiej. Jego masa własna w gotowości do pracy ma wynosić dokładnie 5,5 tony, a więc o kilkaset kilogramów mniej niż innych modelach tego producenta, przeznaczonych do takich samych zastosowań. Mimo to udało się tutaj zachować drewnianą podłogę o standardowej grubości 30 milimetrów, dopuszczającą ruch wózków widłowych o nacisku osi do 7,2 tony. Całość stoi też na trzyosiowym wózku, złożonym z 9-tonowych osi BPW.

Ciekawym tematem okazują się też możliwości zabezpieczenia ładunku. W najbardziej oczywistym zastosowaniu, jak przewóz materiałów budowlanych na paletach, mamy tutaj do dyspozycji 14 uchwytów oczkowych, każdy u wytrzymałości 4 ton. Zastosowano też 44 otwory na wyjmowane kłonice, w tym 20 umieszczonych przy dłuższych bokach naczepy oraz 24 rozdzielające ją w poprzek, w czterech punktach. Z przodu mamy natomiast wyjmowaną ścianę przednią, wykonaną ze stali i mającą 1,5 metra wysokości.

W opcji można też przystosować tę naczepę do przewozu kontenerów. Przewoźnik może przy tym otrzymać 12 obrotowych zamków, ustawionych z myślą o jednym kontenerze 40-stopowym, jednym kontenerze 20-stopowym na środku lub dwóch kontenerach 20-stopowych obok siebie. Kässbohrer jednak zastrzega, że taka naczepa jest nieco wyższa od typowych ram z branży kontenerowej. Jeśli więc wstawimy tutaj wysoki kontener typu HC, a jednocześnie zastosujemy ciągnik ze standardowym siodłem, przekroczymy 4 metry.