Najechanie na ciężarówkę służby drogowej, wyposażoną w zderzak energochłonny

Zdjęcia: Freiwillige Feuerwehr Ardning

Uszkodzenia uwiecznione na powyższym zdjęciu to efekt najechania na specjalistyczny zderzak, pochłaniający energię i umieszczony na ciężarówce służby drogowej. Zdarzenie to miało miejsce w miniony poniedziałek, na trudnym, górskim odcinku austriackiej autostrady A9.

Na jednym z licznych zjazdów ze wzniesień prowadzono akurat roboty drogowe. Osłaniał je trzyosiowy MAN TGS, wyposażony w tablicę świetlną oraz wspomniany już na wstępie zderzak. Pojazd ten ograniczał przejazd po prawym pasie ruchu, a nie zauważył go niestety kierowca kolejnego MAN-a, tym razem modelu TGX z kurtynową naczepą.

Rozpędzony zestaw trafił w zderzak prawym przednim narożnikiem, a siła tego uderzenia zerwała z mocowań kabinę. Nadwozie spadło na jezdnię i przewróciło na lewy bok, natomiast znajdujący się w środku kierowca został poszkodowany. Na szczęście jednak nie doszło do zakleszczenia go we wraku, a pomoc medyczną mężczyzna otrzymał jeszcze na miejscu zdarzenia.

W kabinie najechanego MAN-a TGS nie znajdowała się w momencie zdarzenia żadna osoba. Nikt na szczęście nie stał też w pobliżu, więc obyło się bez kolejnych osób poszkodowanych. Za to bardzo wymowne były uszkodzenia tej ciężarówki, z ledwie pozostałościami potężnego zderzaka, a nawet przesuniętą trzecią osią podwozia.

Przykładowe zdjęcie zderzaka z austriackiej służby drogowej:

Fot. ASFINAG