Naczepy podkontenerowe z ośmiokątną ramą centralną – nowość u Kässbohrera

Pojedyncza konstrukcja nośna, przechodząca przez całą długość pojazdu, to rozwiązanie, które od razu może wzbudzić skojarzenia z terenowymi ciężarówkami marki Tatra. W tym przypadku mowa będzie jednak o naczepach wyprodukowanych przez markę Kässbohrer.

Już kilka lat temu Kässbohrer zapowiadał debiut nowej generacji naczep podkontenerowych, wykorzystującej właśnie „ośmiokątną ramę centralną”. Dzisiaj pojawiła się natomiast polska informacja o wprowadzeniu tych pojazdów do sprzedaży. Klienci mogą przy tym wybierać między pełną gamą modeli, zarówno o stałych długościach, jak i z rozsuwaniem z przodu, na środku lub z tyłu. Możliwy jest przy tym przewóz kontenerów o długości od 20 do 45 stóp, w tym także kontenerów typu High Cube.

Podobnie jak we wspomnianych ciężarówkach terenowych, zastosowanie centralnego elementu nośnego ma zapewniać dużą trwałość i stabilność pojazdu. Jak twierdzi producent, dzięki temu wyeliminowano prawdopodobieństwo tak zwanego skręcenia ramy. Ośmiokątny przekrój, z dodatkowymi ściętymi ścianami, ma natomiast odpowiadać za łatwe zsuwanie i rozsuwanie podwozia, także po pewnym okresie eksploatacji. Układ ten pozwolił bowiem zmniejszyć tarcie.

Nowa konstrukcja ma zapewniać taki sam poziom zabezpieczenia antykorozyjnego, jak pojazdy o konwencjonalnych podwoziach. Wykorzystuje się przy tym stal S 700 MC, uzupełnioną przez powłokę KTL. Model K.SHG AH legitymuje się masą własną 4680 kilogramów i pozwala przewozić kontenery o długości od 20 do 40 stóp. Podwójnie rozsuwany wariant K.SHG AVH waży 4770 kilogramów i przewiezie także kontenery 45-stopowe.

Układ centralnej ramy o ośmiokątnym przekroju został przez firmę Kässbohrer opatentowany. Można się wiec spodziewać, że inne marki szybko nie wyjdą z podobnym rozwiązaniem.