OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 11 Październik, 2014

Naczepy z 75-centymetrowymi dyfuzorami legalne w Hiszpanii, czyli 1,5 litra oszczędności na 100 km

Hiszpania postanowiła ułatwić przewoźnikom ograniczanie zużycia paliwa w ich pojazdach, wybijając się w tym temacie ponad inne kraje naszego kontynentu. Podczas gdy Unia Europejska zabiera się do montowania aerodynamicznych przedłużeń naczep trochę niczym pies do jeża, dopuszczając jak na razie jedynie 50-centymetrowe konstrukcje montowane w fabrycznie nowych pojazdach. Hiszpański rząd postanowił bowiem umożliwić stosowanie skrzydeł 75-centymetrowych, montowanych także do naczep już zarejestrowanych. Dzięki tym aerodynamicznym elementom zużycie paliwa zestawu może zmniejszyć się o nawet 1,5 litra na 100 km. Montaż tylnych skrzydeł zajmuje około 45 minut.

prima_frio_dyfuzory_naczepy

Ten wpis ma 5 komentarzy

 1. Marvin napisał(a):

  Jak to ma działać, bo jakoś nie rozumiem.

  • Filip napisał(a):

   Zmniejsza zawirowania powietrza wokół auta, które mają wpływ na zużycie paliwa. Tutaj można to w ruchu zobaczyć: https://40ton.net/van-huet-testuje-naczepy-dyfuzorami-innowacyjne-pojazdy-przypieto-polskich-ciagnikow/

  • pete379 napisał(a):

   Zmienia odchył strugi powietrza zmniejszając wiry powietrzne, które zwiększają opory aerodynamiczne. Innymi słowy te deflektory na tyle naczepy “łagodzą” odpływ powietrza z dachu naczepy i ścian, a dodatkowo wir powietrzny tworzy się na mniejszej wysokości i dalej za naczepą i jest o wiele słabszy. Optymalne aerodynamicznie byłyby zestawy o kształcie torpedy, ale nieekonomiczne, stąd stworzono te deflektory, które maja kształtować strugę w kształt najbliższy torpedzie, lub cygarze. A to wszystko przekłada się na spalanie.
   Fajnie wyjaśnili kiedyś to Pogromcy Mitów z kanału Discovery- badali opływ powietrza wokół pikapa z odkrytą skrzynią przy jeździe z otwartą i zamkniętą klapą i co ciekawe wiry powstające od oporu zamkniętej klapy dają efekt lepszego opływu powietrza i najbardziej zbliżał się on do kształtu torpedy. I redukcja spalania aerodynamiką polega na jak najbardziej smukłym i efektywnym odprowadzeniu powietrza z powierzchni pojazdu.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.