Naczepowe giganty dla XPO Logistics – 15,65 metra długości oraz dwa pokłady

Brytyjski oddział XPO Logistics pochwalił się flotą 30 naczepowych gigantów. To dwupokładowe pojazdy o wydłużonych nadwoziach, dopuszczone do powszechnego użytku wraz ze zmianą w przepisów z maja ubiegłego roku.

Nowe regulacje pozwalają Brytyjczykom bez żadnych dodatkowych zezwoleń tworzyć zestawy z naczepami o długości całkowitej 18,55 metra. Z tego 15,65 metra może przypadać o naczepę, o 2,05 metra więcej niż w standardowym zestawie. I właśnie taką długość otrzymał każdy z 30 nowych pojazdów XPO Logistics, obwieszczonych w komunikacie z ubiegłego tygodnia.

Trzeba pamiętać, że w Wielka Brytania nie ma standardowego limitu wysokości pojazdów. Ciężarówki liczą tam nawet 5 metrów na wysokość i tak też jest w przypadku nowej floty XPO Logistics. Pozwoliło to zastosować aż dwa pokłady, co w połączeniu z dodatkową długością otworzyło naprawdę olbrzymie możliwości transportowe. Ilość miejsc paletowych ma być o łącznie 80 procent większa niż w przypadku zupełnie standardowych naczep, używanych na przykład w Polsce lub w Niemczech.

Oczywiście są też pewne ograniczenia. Pod względem dopuszczalnej masy całkowitej dłuższe zestawy nie różnią się niczym od konwencjonalnych. Limit wynosi tu więc standardowe w Wielkiej Brytanii 44 tony. Poza tym XPO Logistics będzie mogło używać tych pojazdów tylko w transporcie krajowym, jako że żadne inne państwo nie dopuszcza takich wymiarów.

W ramach końcowego wyjaśnienia dodam, że przed ubiegłoroczną zmianą przepisów Wielka Brytania testowała takie naczepy przez 11 lat, w oparciu o specjalne zezwolenia. Pomimo zwiększonego rozstawu osi, testy te nie wykazały żadnych zagrożeń dla bezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie – dłuższe naczepy okazały się mieć o 61 procent mniejsze prawdopodobieństwo uczestniczenia w wypadku niż pojazdy konwencjonalne, co tłumaczy się większą ostrożnością ze strony kierowców oraz obecnością skrętnych osi. Jednocześnie wyliczono, że wydłużenie naczepy o 2,05 metra może zmniejszyć stosunek zużycia paliwa do możliwości transportowych o około 8-9 procent.