Naczepa z 32-tonową ładownością, a jednocześnie z certyfikatem XL – pierwszy taki pojazd w Danii

Naczepy z certyfikatem XL cieszą się coraz większą popularnością. Szczególnie ciekawy przykład takiego pojazdu wydano ostatnio w Danii, dla firmy GP Transport z Rødkærsbro. Co natomiast go wyróżnia, to połączenie certyfikatu XL z aż 32-tonową ładownością.

Pod względem wymiarów zewnętrznych, jest to typowa naczepa o długości 13,6 metra, mieszcząca 33 europalety. Wpisuje się ona jednak w duńskie przepisy, w ramach których siedmioosiowy zestaw może mieć aż 56 ton DMC. Dlatego też można się spodziewać, że pojazd będzie przewoził nawet 32-tonowe ładunki.

Przy tak wysokiej ładowności, spełnienie norm certyfikatu XL nie było łatwe. Firma Pacton, będąca producentem naczepy, zdołała jednak uzyskać odpowiednią wytrzymałość. Zastosowano w tym celu specjalną plandekę, wzmocniono tylne drzwi oraz przednią ścianę. W efekcie powstał więc pojazd, który jako pierwszy w historii połączył certyfikat XL z typowo duńską ładownością.

Poza certyfikatem XL oraz związanymi z nim rozwiązaniami, mamy tutaj także mocowanie dla wózka widłowego, cztery osie BPW z hamulcami bębnowymi, mechaniczny system skrętu czwartej osi, dwie osi podnoszone oraz poduszkę powietrzną od firmy RSAB. Ta ostatnia została umieszczona jest wzdłuż dachu naczepy i służy do szybkiego oraz bezpiecznego usuwania lodu. Więcej na temat tego systemu przeczytacie tutaj.