Możliwość konfiskaty ciężarówki za pijanego kierowcę – duński wyrok i polska firma

W sądzie z duńskiego Aalborga zapadł wczoraj wyrok w sprawie nietrzeźwego kierowcy ciężarówki. Sądzonym był 51-letni Ukrainiec, zatrudniony w polskiej firmie transportowej i zatrzymany w listopadzie bieżącego roku. Spowodował on wówczas kolizję z autem osobowym i jak się okazało, miał przy tym 2,66 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Wzmianka o polskiej firmie jest tutaj szczególnie istotna. W sądzie ważyły się bowiem losy nie tylko kierowcy, ale także prowadzonej przez niego ciężarówki. Zgodnie z wprowadzonymi w marcu przepisami, samochód ten mógł zostać skonfiskowany i przepaść na rzecz duńskiego skarbu państwa. Prawo to stosuje się nawet do pojazdów niebędących własnością skazanego, gdy dojdzie do przekroczenia 2 promili alkoholu, rażącego przekroczenia prędkości lub innego skrajnie niebezpiecznego zachowania.

Ostatecznie sąd z Aalborga postanowił oszczędzić przewoźnika. Ciężarówka zostanie mu zwrócona, gdyż ewentualną konfiskatę uznano za niewspółmierną karę wobec firmy. Uznano też, że przewoźnik nie mógł spodziewać się aż tak niebezpiecznego zachowania ze strony swojego pracownika. Co natomiast z wyrokiem dla kierującego? Ten otrzymał karę 20 dni bezwzględnego więzienia, na trzy lata objęto go zakazem prowadzenia, a na cztery lata całkowicie zakazano wjazdu na teren Danii.

Na koniec mogę też podać małe statystyki. Zasada z konfiskatą pojazdów obowiązuje w Danii od 31 marca i dotychczas zastosowano ją 53 razy. Wśród skonfiskowanych maszyn były nie tylko samochody osobowe, ale też trzy motocykle, jeden motorower, jedno auto dostawcze oraz jedna ciężarówka.

W aż 30 przypadkach konfiskata była następstwem prowadzenia z ponad 2 promilami w wydychanym powietrzu. W 18 przypadkach przyczyniła się do tego prędkość, w tym między innymi 202 km/h na autostradzie, 180 km/h na drodze krajowej, 110 km/h w terenie zabudowanym. W pozostałych 5 przypadkach stwierdzono inne formy skrajnie niebezpiecznego prowadzenia, jak na przykład złośliwe wyhamowywanie ciężarówki. O tej ostatniej sprawie przeczytacie w następującym tekście: Więzienie i konfiskata auta za celowe wyhamowanie ciężarówki – wyrok z Danii

Zdjęcie nie jest bezpośrednio związane z tekstem.