Monitoring GPS: niezbędne rozwiązanie dla floty pojazdów

Troska o bezpieczeństwo kierowców oraz zwiększanie komfortu ich pracy to istotne obowiązki każdego menedżera zarządzającego flotą pojazdów. Tym bardziej, że zmęczenie należy do najczęstszych powodów wypadków samochodowych na terenie Unii Europejskiej.

Według szacunków, około 30% śmiertelnych wypadków na polskich drogich jest spowodowanych przemęczeniem kierowców. Nie ulega wątpliwościom, że to wysoka liczba, która pokazuje poziom ryzyka jazdy samochodem bez kontrolowania czasu odpoczynku i pracy. Kiedy  kierowca jest  przemęczony, jego czas reakcji jest dużo wolniejszy, a motywacja do sprawnego działania mniejsza. Do przyczyn przemęczenia należą:

  • niska jakość snu,
  • rozregulowany zegar biologiczny,
  • monotonia i wypalenie,
  • problemy zdrowotne.

Trudno się nie zgodzić ze stwierdzeniem, że w przypadku dłuższych tras (dotyczy to zarówno transportu pasażerskiego, jak i towarowego) jazda każdym samochodem może być monotonne, w związku z czym należy odpowiednio kontrolować czas pracy. Dzięki temu można zadbać o komfort i zdrowie kierowców oraz bezpieczeństwo pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Monitoring GPS skutecznie pomada menedżerom zarządzającym flotą kontrolować status kierowców oraz czas ich pracy i odpoczynku. Ma to na celu zarówno spełniania wymagań ustawy o tachografach, jak i ochronę floty i zapewnienia kierowcom bezpiecznych warunków pracy.

Kontrolowanie czasu pracy

Chyba każdy pracownik branży przyzna, że mandaty za przekroczenie czasu prowadzenia pojazdu mogą być bardzo dotkliwe.

Dzięki monitoringowi GPS można łatwo kontrolować godziny pracy kierowców wchodzących w skład floty pojazdów. Chodzi na przykład o takie kwestie, ile godzin pozostało do przekroczenia dozwolonego limitu liczby godzin, dzięki czemu firma uniknie wynikających z tego konsekwencji.

Odpoczynek kierowców floty

Wspomniano wyżej, że spory odsetek wypadków z udziałem ciężkich pojazdów jest spowodowany zmęczeniem. Z tego powodu menedżerowie zarządzający flotą mieć to na względzie i kontrolować czynniki wpływające na stan psychofizyczny kierowców.

Kiedy dany kierowca przekroczy dozwolony czas pracy, menadżer otrzyma w aplikacji powiadomienie, co pozwala na podjęcie stosownych działań.

Telematyka a tachograf

Powszechnie wiadomo, że błędy popełniają nawet najlepsi. Przykładowo, kierowca może  zapomnieć o prawidłowym użyciu karty kierowcy, co z kolei może spowodować naruszenie przepisów dotyczących tachografów. Z pomocą przychodzi monitoring GPS, ponieważ umożliwia kontrolowanie ludzkich pomyłek, a co za tym idzie – identyfikację problemu oraz adekwatną reakcję.

Zastosowanie systemu monitoringu GPS w celu zarządzania flotą pojazdów umożliwia także zdalny dostęp do informacji pochodzących z tachografu, na przykład:

  • dokładny czas pracy,
  • czas odpoczynku,
  • aktualną lokalizację.

W ten sposób wszyscy kierowcy mogą spokojnie skoncentrować się tylko na prowadzeniu pojazdu, pozostawiając resztę obowiązków menadżerowi floty.

Podsumowanie

Wykorzystanie technologii telematycznej w celu zarządzania flotą pojazdów może skutecznie poprawić efektywność firmy przedsiębiorstwa. Dobra i kompleksowa platforma telematyczna – na przykład od Verizon Connect –  w czasie niemal rzeczywistym umożliwia dostęp do imponującej liczby bezcennych danych.