Mistrzostw Świata Kierowców Zawodowych UICR 2014 w Krakowie, czyli Polak mistrzem ecodrivingu

W ramach 29. edycji Mistrzostw Świata Kierowców Zawodowych UICR w Krakowie rywalizowali kierowcy pojazdów ciężarowych z siedemnastu krajów. Najlepszy okazał się Nico Vlaar z Holandii, zdobywając Mistrzostwo Świata kierowców zawodowych UICR 2014. Mistrzostwo Świata w ecodrivingu przypadło w udziale Dariuszowi Serafińskiemu.

Aż 131 zawodników przez dwa dni walczyło o tytuł najlepszego z najlepszych, a dziewięciu o tytuł Mistrza Świata w ecodrivingu. Tegoroczny przejazd nie należał do najłatwiejszych. Żadnemu z zawodników nie udało się przejechać toru bez żadnego błędu, a najlepszy Nico Vlaar z Holandii na swoim koncie zebrał 188 punktów karnych, zdobywając jednak Mistrzostwo Świata i złoty medal indywidualnie w kategorii A (solo do 18 ton), jak również Mistrzostwo Świata kierowców zawodowych UICR 2014.

Natomiast drugi najważniejszy tytuł zawodów, czyli Mistrzostwo Świata w ecodrivingu, przypadł w udziale Polakom. Najlepszy w tej edycji okazał się Dariusz Serafiński, który po raz pierwszy w historii UICR zdobył ten zaszczytny tytuł i jednocześnie po raz drugi unikalny złoty medal UICR (pierwszy raz udało mu się to na Mistrzostwach Świata 2010 w Austrii).

Polacy okazali się bezkonkurencyjni, jeśli chodzi o reprezentację do lat 25. Owa bezkonkurencyjność wynikała tutaj jednak z faktu, że tylko nasz kraj wystawił w tej kategorii swoją reprezentację. Polski zespół wywalczył również drugą lokatę i zarazem srebrny medal drużynowo w kategorii F (furgony).

W ramach Mistrzostw każdy kierowca musiał obowiązkowo rozwiązać pisemny test ze znajomości przepisów branżowych i ruchu drogowego, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zasad mocowania ładunku. Kierowcy startujący w kategorii B, czyli autobusów, zmierzyli się dodatkowo ze znajdowaniem usterek w zaparkowanym autokarze. Jednak najbardziej widowiskową konkurencją, którą musieli zaliczyć wszyscy kierowcy, był przejazd w ograniczonym czasie po specjalnie wyznaczonym torze z przeszkodami.

Przejazd pod poprzeczką podniesioną do wskazanej wysokości, zachowanie 1,5 m odległości od rowerzysty, parkowanie tyłem w jednym podejściu na odległość wylosowaną przed startem, przewrócenie zielonych kręgli prawą częścią zderzaka pojazdu, i zjazd na parking – to tylko niektóre z zadań, jakie kierowcy musieli bezbłędnie wykonać. Zawody odbyły się w kilku kategoriach na pojazdach jednej marki: A – solo do 18 ton, B – autokar, C – zestaw z naczepą, D – zestaw z przyczepą, E – młodzi adepci zawodu (25 lat), F – furgony (dostawcze). Kierowcy rywalizowali za kierownicą ciężarówek Mercedes-Benz – sponsora strategicznego Mistrzostw – oraz autokarów Tourismo z firmy EvoBus.

Mistrzostwa Świata Kierowców Zawodowych, organizowane co dwa lata przez UICR, czyli Światową Unię Profesjonalnych Kierowców, są największą w branży imprezą poświęconą kierowcom zawodowym. Mistrzostwa odbywają się w poszczególnych państwach członkowskich, jednak gospodarzem tego wydarzenia może zostać jedynie ta organizacja, która wyróżnia się w swojej działalności w Unii. Ostatnie edycje gościły w RPA, Austrii, Włoszech, Luksemburgu i Chorwacji. W tym roku, po raz pierwszy w historii impreza w całości odbyła się ona w Polsce, natomiast za dwa lata gospodarzem będzie Finlandia.

„Cieszymy się z sukcesów Polaków podczas zawodów. Mistrzowski tytuł i miejsca na podium w klasyfikacji drużynowej to bardzo dobry wynik. Szczególnie, że rola gospodarzy imprezy nigdy nie jest łatwa. Tym bardziej w imieniu Goodyear gratuluję zwycięstw i życzę powodzenia za dwa lata w Finlandii” – powiedział Janusz Krupa, Menedżer opon ciężarowych, rolniczych i przemysłowych Grupy Goodyear Polska. Goodyear był sponsorem tego wydarzenia.

mistrzostwa_swiata_kierowcow_zawodowych_polska_2014Źródło: Goodyear