Mercedes-Benz Zetros debiutuje z mocniejszym silnikiem i dłuższym przodem, ale niestety tylko jako Euro 3

mercedes_zetros_12_litrow_3

Od kiedy obowiązuje norma emisji spalin Euro 6, a w salonach Mercedesa stoi model Arocs, klasycznego Zetrosa w Unii Europejskiej niestety nie kupimy. Są jednak pozaeuropejskie rynki, gdzie Mercedes-Benz Zetros cały czas jest sprzedawany, a nawet przeszedł ostatnio ciekawą modernizację. Zmieniono przy jej okazji silniki, a przy okazji zmodernizowano rzecz w tym modelu zasadniczą, mianowicie popularny „nos”.

Dotychczas Mercedes-Benz Zetros miał przed kabiną 7,2-litrowy silnik o mocy 330 KM i maksymalnym momencie obrotowym 1300 Nm. Problem jednak w tym, że dla tak potężnej ciężarówki był to motor o zbyt małej pojemności i dlatego też teraz zdecydowano się na zapakowanie do Zetrosa motorów 12-litrowych, jednocześnie wydłużając pokrywę silnika i przesuwając kabinę nieco do tyłu.

Mowa tutaj o produkowanych w Brazylii jednostkach, znanych niegdyś z modelu Axor, mających sześć ustawionych w rzędzie cylindrów i generujących maksymalnie 428 KM i 2100 Nm. Jeśli natomiast dodamy do tego fakt, że są to silniki Euro 3, pozbawione układu AdBlue i łączone tylko z 16-biegową, manualną skrzynią biegów, szybko okazuje się, że zgodna ze „starą szkołą” jest w tej ciężarówce nie tylko kabina.

mercedes_zetros_12_litrow_4