MAN TGS z napędem HydroDrive dla firmy Budokrusz – pięć ciągników siodłowych połączono z betoniarkami

man_tgs_budokrusz_ciagnik_siodlowy_betoniarka

To już drugi flotowy powrót, który opisuję 11 maja 2015 roku. Rano, informowałem o firmie TS-Transport Service, która po kilku latach eksploatacji DAF-ów XF105 postanowiła wrócić do ciężarówek marki Scania, natomiast teraz chciałbym podać do wiadomości, że firma Budokrusz postanowiła wrócić do ciężarówek marki MAN. Budokrusz to jedna z najbardziej charakterystycznych polskich flot zajmujących się transportem budowlanym, swego czasu kupująca naprawdę sporo MAN-ów, lecz w ostatnich miesiącach inwestująca wyłącznie w różnego rodzaju Mercedesy.

Żeby tych Mercedesów nie było jednak za dużo, tym razem zamówiono MAN-y, których odbiór miał miejsce w marcu. Co ciekawe, wybrano tutaj ciężarówki MAN TGS 18.400 typu 4x4H, wyposażone w mechanicznie przekazywany napęd osi tylnej, a także hydrauliczny, dołączany napęd na przód MAN HydroDrive. Dlaczego akurat tak? Wybór ten ma związek z przeznaczeniem nowych ciężarówek, mających pracować z naczepami typu betonomieszarka. Będą one jeździły przede wszystkim po asfalcie, gdzie napęd wyłącznie tylnej osi zadba o ograniczenie zużycia paliwa oraz opon, podczas gdy dzięki hydraulice zjechanie w lekki teren nadal będzie możliwe.

Jednocześnie przedstawiciele firmy Budokrusz podkreślają, że sama idea połączenia naczepy-betonomieszarki z dwuosiowym ciągnikiem to świetna, bardzo uniwersalna alternatywa dla 4-osiowego podwozia, gdyż naczepę tę zawsze można odpiąć i zastąpić na przykład popularną wywrotką.