OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 13 Listopad, 2017

LINK wysłał w trasy międzynarodowe Iveco Stralis NP 400 – gazową ciężarówkę sprawdzono na 10 tys. km

iveco_stralis_np_400_test_40ton_05

Trasy między Polską a Holandią, w barwach firmy LINK, a więc bez szczególnych wzniesień i bez osiągania wyższych prędkości, wydają się być idealnym środowiskiem dla 9-litrowej ciężarówki na gaz. I taki też test w ostatnich dniach przeprowadzono.

Na sprawdzenie gazowej ciężarówki skusiła się firma Unilever. Za realizację transportów odpowiadał LINK, natomiast Iveco dostarczyło ciężarówkę – model Stralis NP 400, wyposażony w 9-litrowy silnik na płynny gaz ziemny (LNG). Ten testowy samochód jeździł na trasach międzynarodowych, tankując gaz w Śremie nieopodal Poznania oraz w Holandii. Tym samym przebiegi między tankowaniem wynosiły co najmniej tysiąc kilometrów. Swoją drogą potwierdziło to, że samochód na gaz może trafić do transportu międzynarodowego.

Testowy Stralis NP 400 przejeździł z ładunkami Unilevera ponad 10 tys. kilometrów. Średnia masa tych ładunków wyniosła 18,9 tony, więc 400-konny silnik, mający 1700 Nm maksymalnego momentu obrotowego, naprawdę miał co robić. Jednocześnie średnie zużycie gazu wyniosło 23,6 kg na 100 km, co można określić świetnym wynikiem. Dla porównania, organizatorzy testu twierdzą, że diesel potrzebował na tych samych trasach, z podobnymi ładunkami, 27,7 l oleju napędowego. To już za to wynik z tych wysokich. W końcu można tutaj przypomnieć osiągnięcia sprzed roku, kiedy LINK testował na 30 tys. kilometrów nowe Iveco Stralis 460, z silnikiem diesla. Średnie spalanie wynosiło wówczas 23,52 l/100 km, przy średnio 11,69 tony ładunku.

Co jeszcze podali organizatorzy testu? Biorąc pod uwagę niższe zużycie paliwa oraz bardziej ekologiczne paliwo, Stralis na gaz miał ograniczyć emisję CO2 o 11 proc., a także zupełnie wyeliminować emisję cząstek stałych, czyli sadzy. Walory ekologiczne są więc bardzo atrakcyjne. Wylicza się też, że tankowanie ciężarówki na gaz było o około 15 proc. tańsze. Ten ostatni wynik uwzględnia ceny detaliczne, bez dodatkowych rabatów.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 11 komentarzy

 1. zzx napisał(a):

  no dobra to są podane oszczędności bezpośrednie wynikające z potrzeby chwili a teraz prosze o podanie jaka jest róznica w koszcie zakupu i napraw oraz konserwacji pojazdu(wraz z kosztem legalizacji zbiorników itp…) – dopiero wtedy bęiemy mieli pełny obraz ILE można zaoszczędzić.

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   Organizatorzy testu nie podali informacji dotyczących pozostałych kosztów eksploatacji. Jak twierdzą, okres testu był zbyt krótki, aby tutaj coś oszacować. Niemniej powszechnie wiadomo, że ciągniki siodłowe na LNG są o nawet kilkadziesiąt procent droższe od pojazdów z dieslem.

 2. Boczek napisał(a):

  A jak naliczana była opłata w Niemczech za autostrady? Jako Euro 6?

 3. Daro79 napisał(a):

  Witam..czytam i plakac sie chce..przebieg kilometry i kasa ile zostaje po przebiegu xxx ale nikt nie wie jakie jest zagrożenie..i kto bedzie chcial babą jezdzic..za marne pieniążki..to zapraszam Pana prezesa “Unilever Polska ” zrob pan 100000 km na bombie nie 10 tys km na tescie..napewno niebezpieczeństwo z ON wzrasta x100 to jak kto chetny?? Pozdrawiam

  • Łukasz napisał(a):

   ‘… za marne pieniadze’ Skad szanowny Panie wiesz ile kierowca zarobil w trasie na tym ivecu? Skad wiesz, ze te auta to takie wielkie zagrozenie? Auto musialo jakos przejsc przeglady, serwisy, homologacje, patenty itd itp. Boli, ze oszczednosci sie skoncza ? 😀

 4. Tomi napisał(a):

  Kg czy litra ? Bo jak kg to nie jest taki oszczędny. Ale pamiętam jak pewna niemiecka firma testowałem właśnie iveco na opalenica później na LPG i to stawało się nie opłacalne wieczne problemy z elektryka wypalanie dziury w tłokach itd. Więc nie wiem czym tu się podniecać?

 5. Bob napisał(a):

  Ludzie się zbyt wiele filmów naoglądali. Podobnie jak człowiekowi podczas ataku padaczki nic się do ust nie wkłada tak samo butle z gazem nie wybuchają. Tak samo jak emisja CO2 jeden wybuch wulkanu to co najmniej 100 letnia produkcja CO2 prze samochody. 5% tlenu na świecie produkują drzewa.

 6. LUB napisał(a):

  oszczednosc juz jest na tym ze kierowczyna nie ukradnie paliwa.

 7. egon napisał(a):

  widzę ,że wielu z was nie wie o czym pisze , nie wie czy jest lng -a najglupszy jest gośc piszący o tykającej bombie , auto jest drozsze w zakupie o ok 20 % , wymaga tez czestszego serwisowania -więc w obecnej chwili nie ma mowy o oszczędnościach

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.