Liczba ciężarówek wzrośnie, wydatki na drogi spadną, a wiadukty grożą zawaleniem

Niemiecki korek znowu zablokował Twoją ciężarówkę, paraliżując tygodniowy plan trasy? Niestety, takich sytuacji będzie teraz tylko więcej, a na poprawę w najbliższych latach raczej nie ma co liczyć. Wystarczy bowiem spojrzeć na statystyki oraz plany podawane w Niemczech.

Tylko wczoraj, w ciągu zaledwie kilku godzin, w Niemczech pojawiła się następująca seria doniesień:

1. Państwowa spółka Autobahn GmbH, odpowiedzialna za zarządzanie autostradami, zapowiedziała całkowite zamknięcie wiaduktu na trasie A544 w Aachen. Ruch w kierunku Kolonii zatrzyma się tam w poniedziałek, 24 lipca, w związku ze skrajnym wyeksploatowaniem konstrukcji. Następnie, prawdopodobnie na początku 2024 roku, wiadukt zostanie całkowicie zburzony i będzie czekał na budowę nowej przeprawy. Tym samym A544 dołącza do coraz dłuższej listy autostrad z zachodu Niemiec, które trzeba częściowo zamknąć w związku ze skrajnym wyeksploatowaniem.

2. W odpowiedzi na zapytanie parlamentarzystów, niemiecki rząd opublikował przewidywania w zakresie krajowych potrzeb transportowych. Wynika z nich, że najbliższe latach będą w Niemczech stały pod znakiem 46-procentowego wzrostu ilości transportowanych towarów, a także 13-procentowego wzrostu w transporcie osób. Przewiduje się też, że przewozy drogowe utrzymają silnie dominującą rolę, co tłumaczone jest specyfiką dzisiejszej gospodarki. Coraz mniej jest bowiem przewozów masowych, dla branży wydobywczej lub ciężkiego przemysłu, a za to coraz częściej przewozi się mniejsze towary dla usług lub handlu detalicznego.

3. Przedstawiciele niemieckiej branży kolejowej opublikowali najnowsze statystyki na rozwój infrastruktury. Zauważono w nich, że inwestycje w rozwój kolei były w 2022 roku minimalnie wyższe niż inwestycje w rozwój dróg. Wynosiły one 9,61 miliarda euro, podczas gdy drogowcy otrzymali 8,86 miliarda euro. Tym samym odwrócił się trend stawania na pierwszym miejscu infrastruktury drogowej, panujący w Niemczech przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Co więcej, na najbliższy trzy lata oczekuje się zwiększania szynowej przewagi, budżet na kolej oraz drogi rozkładając w proporcji 60:40.