Leasing samochodu elektrycznego 2023

Publikacja na zamówienie

Rosnąca popularność samochodów leasingowych, w szczególności wśród przedsiębiorców, wiąże się z poszukiwaniem coraz to nowszych aut. Niektórzy wciąż decydują się na auta używane. Jednak to nowe pojazdy mają największe powodzenie. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy zdecydować się na leasing samochodu elektrycznego. 2023 rok jest pełen dyskusji o przechodzeniu właśnie na tzw. elektryki. To sugeruje, że wzięcie takiego auta w leasing będzie rozsądnym i przyszłościowym rozwiązaniem.

Leasing samochodów elektrycznych – co warto wiedzieć?

Jest to atrakcyjna forma finansowania, którą często wybierają przedsiębiorcy. Coraz częściej na leasing decydują się osoby chcące korzystać z nowych aut elektrycznych. Zwłaszcza ostatnio jest to lepszy pomysł ze względu na lepszą infrastrukturę punktów pozwalających na ładowanie takich pojazdów. Leasing samochodu elektrycznego jest inwestycją korzystną praktycznie dla każdej ze stron.

Warto pamiętać, że są dostępne różne modele leasingu. Można zdecydować się na:

  • Leasing, po którego zakończeniu zwracamy pojazd firmie leasingowej;
  • Leasing, który gwarantuje nam, że po zakończeniu umowy będziemy mogli wykupić pojazd na własność.

Jak znaleźć odpowiedni leasing dla samochodu elektrycznego w 2023 roku?

Zdecydowanie nikt nie zamierza brać pierwszego lepszego pojazdu dostępnego w ofercie leasingowej.

Tak jak w przypadku każdego innego samochodu, uważnie powinniśmy rozważyć, jakie chcemy wybrać auto elektryczne. Leasing samochodu elektrycznego 2023 powinniśmy oprzeć o kilka czynników. Są to:

  1. Określenie swoich potrzeb: Przemyśl, jakie są Twoje rzeczywiste potrzeby i oczekiwania wobec samochodu elektrycznego. Zastanów się nad zasięgiem jazdy, rodzajem użytkowania (np. codzienne dojazdy do pracy, dłuższe trasy), ilością pasażerów itp.
  2. Badanie dostępnych modeli: Zbadaj różne modele samochodów elektrycznych dostępnych na rynku w 2023 roku.
  3. Szukanie leasingodawców: Poszukaj firm, które oferują konkretnie leasing samochodów elektrycznych.
  4. Porównanie warunków leasingu: Porównaj oferty różnych leasingodawców pod względem warunków finansowych, czasu trwania umowy, opłat początkowych, rat leasingowych, ewentualnych kosztów dodatkowych itp.
  5. Weryfikacja beneficjentów: Można skorzystać z atrakcyjnych programów rządowych np. „Mój Elektryk”
  6. Testowanie i opinie: Jeśli to możliwe, umów się na jazdę próbną z wybranym modelem samochodu elektrycznego. Warto sprawdzić też opinie innych użytkowników
  7. Skonsultowanie się z ekspertami: Jeśli masz wątpliwości lub potrzebujesz więcej informacji, skonsultuj się ze specjalistą od leasingu samochodów elektrycznych.

Proces ubiegania się o leasing samochodu elektrycznego krok po kroku

Decydując się na leasing auta, trzeba pamiętać, że szczegóły mogą różnić się w zależności od konkretnego leasingodawcy. Co do zasady jednak główne etapy będą podobne. Wiemy już, że interesuje nas leasing aut elektrycznych, możliwości finansowe i potrzeby są nam znane. W takiej sytuacji możemy przejść do kolejnych kroków. Chodzi o:

  1. Wybór modelu samochodu elektrycznego.
  2. Wybór leasingodawcy.
  3. Weryfikacja zdolności kredytowej.
  4. Wypełnienie wniosku.
  5. Ocena wniosku i akceptacja.
  6. Podpisanie umowy leasingowej.
  7. Odbiór samochodu.

Ile kosztuje leasing samochodu elektrycznego?

Samochody elektryczne są droższe od pojazdów spalinowych. Trzeba o tym pamiętać również wtedy, gdy decydujemy się na leasing. Nawet wtedy, gdy interesuje nas samochód elektryczny, leasing koszty uzależnia nie od typu pojazdu, a od jego wartości. Mogą jednak być również pewne koszty dodatkowe.

W przypadku leasingu samochodu elektrycznego kosztującego około 300 000 złotych przy chęci pełnego wykupu po 4 latach rata netto może wynosić nawet 6769 złotych.

Pojazd kosztujący 100 000 złotych w takim samym okresie będzie nas kosztować miesięcznie mniej więcej ok. 2 200 złotych.

Wady i zalety leasingu samochodu elektrycznego

Leasing samochodu elektrycznego ma swoje wady i zalety. Dobrze jest poznać słabe i mocne strony takiego rozwiązania. Pomoże to w podjęciu decyzji, czy warto skorzystać z tej opcji, czy zdecydować się na inne finansowanie.

Wady leasingu samochodu elektrycznego to:

  1. Koszty dodatkowe: Leasing może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Są to np. jak opłaty rejestracyjne, ubezpieczenie i inne opłaty związane z umową leasingową.
  2. Związanie umową: Umowa leasingowa zobowiązuje do regularnego płacenia rat przez określony czas.
  3. Ograniczenia w użytkowaniu: W umowie leasingowej mogą być zawarte ograniczenia dotyczące użytkowania samochodu. Chodzi o limit przebiegu czy wymóg utrzymania pojazdu w odpowiednim stanie technicznym.
  4. Brak własności: W trakcie trwania umowy leasingowej, samochód jest własnością leasingodawcy. To oznacza brak pełnej własności i możliwości sprzedaży pojazdu bez zgody leasingodawcy. Będzie możliwe to dopiero po ewentualnym wykupie.

A jakie są zalety leasingu samochodu elektrycznego?

  1. Niskie koszty początkowe: Leasing wymaga zazwyczaj mniejszych nakładów finansowych na początek w porównaniu z zakupem samochodu.
  2. Aktualny model: Możliwość leasingu nowego, najbardziej aktualnego modelu samochodu elektrycznego.
  3. Brak ryzyka utraty wartości: To leasingodawca ponosi ryzyko utraty wartości pojazdu, a nie Ty. Jest to szczególnie korzystne w przypadku samochodów elektrycznych, które wciąż ewoluują i zmieniają się na rynku.
  4. Możliwość korzystania z dodatkowych usług: serwisowanie, ubezpieczenie, instalacja ładowarki do samochodu elektrycznego.
  5. Korzyści podatkowe: W niektórych przypadkach raty leasingowe mogą być odliczane od podatku jako koszty uzyskania przychodu.

Dlaczego warto wybrać leasing samochodu elektrycznego w 2023 roku?

Leasing samochodów elektrycznych w 2023 roku jest znakomitym rozwiązaniem, ponieważ dynamicznie rozwija się infrastruktura ładowania dostosowana do tych pojazdów. Można również korzystać z programów rządowych dofinansowujących nie tylko kupno auta, ale i jego leasing. Co więcej, samochody elektryczne mają niższe koszty eksploatacji, naładowanie ich jest więc tańsze. Jak widać, jest to atrakcyjna oferta dla wielu osób, również przedsiębiorców, którzy chcą rozwinąć firmową flotę.