Kontrole na granicy z Niemcami co najmniej do 15 czerwca – trzy miesiące przedłużenia

Mamy poniedziałkowy poranek, więc na autostradzie A2 przed granicą w Świecku stoi obecnie około 10-kilometrowy korek. Dla kierowców ciężarówek oznacza on podjeżdżanie do kontroli, która w większości i tak ich nie dotyczy, skupiając się na autobusach, autach dostawczych oraz osobowych. Kiedy natomiast utrudnienia te odejdą do przeszłości? Niestety, tutaj właśnie pojawiła się zła informacja.

Niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych postanowiło po raz kolejny przedłużyć funkcjonowanie stałych punktów kontrolnych na przejściach granicznych z Polską, Czechami oraz Szwajcarią. Zamiast do 15 marca, jak planowano dotychczas, kontrole mają utrzymać się co najmniej do 15 czerwca. Dla przewoźników oznacza to więc kolejne trzy miesiące z korkami, utrudniającymi ruch zwłaszcza w początkowych dniach każdego tygodnia.

Argumentacją dla utrzymania kontroli po raz kolejny okazały się statystyki. Utrzymujące się od października działania miały skutkować wykryciem około 560 przemytników i zatrzymaniem blisko 23 tys. osób nielegalnie przekraczających granicę.