Kontrola ciężarówek przez służby z trzech krajów jednocześnie – na 70 kierowców, 25 łamało przepisy

Od 2014 służby kontrolne z Beneluksu mogą wzajemnie wspierać się w drogowych kontrolach. W tym celu Belgia, Holandia oraz Luksemburg zawarły odpowiednie porozumienie, zwane „Traktatem w Liege”.

Właśnie w ramach tego porozumienia, w miniony wtorek, przeprowadzono masową akcję kontrolną. Uczestniczyły w niej między innymi transportowe inspekcje z Belgii oraz Holandii, a także służba celna z Luksemburga. Funkcjonariusze działali na głównych trasach tranzytowych, między innymi nieopodal Wanlin, Tessenderlo, Venlo, Moerdijk, Apeldoorn, a także na luksemburskiej autostradzie Dudelange-Zoufftgen.

Wspólnie służby z trzech krajów sprawdziły 70 ciężarówek. Jak natomiast wynika ze statystyk, więcej niż co trzeci pojazd nie przeszedł kontroli pomyślnie. Na łamaniu przepisów przyłapano 25 kierowców, w tym 15 w Luksemburgu, 7 w Holandii oraz 3 w Belgii. Ich wykroczenia dotyczyły przede wszystkim manipulowania czasem pracy, choć zdarzyły się też problemy w zakresie na przykład dokumentacji.

Na zdjęciu: radiowóz belgijskiej inspekcji, znanej pod nazwami Federale Overheidsdienst Mobiliteit en Vervoer (NL) oraz Service public federal Mobilite et Transport (F).