Kontenery morskie – czym się wyróżniają? Do czego są wykorzystywane?

Publikacja na zamówienie

Przewożenie towarów drogą morską to jeden z najpopularniejszych sposobów transportu na całym świecie. Bezpieczeństwo ładunkom zapewniają specjalne kontenery, które jak się okazuje, śmiało mogą służyć innym celom. Czym wyróżniają się kontenery morskie? Czy przydają się również na lądzie? Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu

Czym wyróżniają się kontenery morskie?

Każdego dnia, na całym świecie odbywa się niezliczona liczba przewozów różnorodnych towarów drogą lądową, powietrzną, kolejową, jak i morską. W niektórych przypadkach, aby zapewnić bezpieczeństwo ładunkom, podczas transportu niezbędne staje się użycie specjalnych kontenerów. Chociaż można wyróżnić wiele rodzajów tych stalowych konstrukcji, do najpopularniejszych zaliczają się zwłaszcza kontenery morskie. Są to metalowe skrzynie o wymiarach zgodnych z obowiązującymi standardami międzynarodowymi, dostosowanymi do możliwości okrętów i firm logistycznych, umożliwiając tym samym bezpieczny transport oraz załadunek i rozładunek towarów.

W kwestii rozmiaru kontenerów tego rodzaju, wyróżnia się trzy podstawowe. Najpopularniejszy typ kontenera morskiego, posiadający uniwersalne zastosowanie, posiada wymiary 20 lub 40 stóp (6 i 12 m długości), mieszczące do 25 sztuk europalet. Rzadziej używane są skrzynie 10 stopowe, które wbrew pozorom mogą posiadać mniejsze wymiary wewnętrzne, przez zastosowanie izolacji termicznej. Każdy z kontenerów ma kształt prostopadłościanu, jednak nie wszystkie z nich muszą posiadać drzwi. Istnieją również kontenery typu „Open Top”, które pozbawione są dachu – zamiast niego, w celu zabezpieczenia ładunku stosuje się plandekę.

Niektóre ze skrzyń mogą dodatkowo posiadać w swojej konstrukcji specjalne otwory, co ułatwia ich transport przy pomocy wózków widłowych. Konstrukcja kontenera morskiego wyposażona jest również w uchwyty przeznaczone do mocowania ładunku, zaś ich podłoże tworzy sklejka o grubości niemal 30 centymetrów. Jeżeli chodzi o ich ładowność, w zależności od typu skrzyni, może ona wynosić od 9 do nawet 29 ton. Konstrukcja kontenerów morskich sprawia, że są one przeznaczone nie tylko do transportu ładunków drobnicowych. Jak się okazuje, również na lądzie są one często wykorzystywane. W jakim celu? O tym piszemy tuż poniżej. 

Wykorzystanie kontenerów morskich na lądzie

Wiadomo już, że kontener morski doskonale sprawdza się podczas transportowania ładunków przy pomocy okrętu. Ich konstrukcje są na tyle wytrzymałe, że nawet w przypadku, gdy nie służą one już do przewozu, z powodzeniem mogą zostać wykorzystane w innym celu. Nie zawsze też trzeba decydować się na ich zakup – każdego roku coraz większa liczba osób korzysta z opcji wynajmu kontenera morskiego. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadkach, kiedy skrzynia będzie potrzebna wyłącznie przez określony czas. Dotyczy to między innymi placów budowy, na których często można zaobserwować stalowe kontenery. W jakim celu się tam znajdują?

Tymczasowe biuro

Nie od dziś wiadomo, że kontenery mogą stać się praktycznym tymczasowym biurem. Na budowie, oprócz narzędzi niezbędnych do pracy, znajdują się też liczne dokumenty i sprzęty umożliwiające ich sporządzanie, takie jak komputery. Wszystko to znajduje się najczęściej w biurze zaaranżowanym właśnie w kontenerze, w którym można także bezpiecznie odbywać ważne spotkania. W konstrukcji można dodatkowo wyciąć otwory na okna, dzięki czemu stanie się on bardziej komfortowy w użytkowaniu. Takie kontenery biurowe równie często stają się szatniami dla pracowników lub pomieszczeniem socjalnym, w którym można spokojnie odpocząć podczas przerwy.

Sezonowy punkt gastronomiczny

Czy poza budową można spotkać kontenery morskie na lądzie? Zdecydowanie tak. W ostatnich latach, coraz chętniej są one wynajmowane na przykład przez przedsiębiorców z branży gastronomicznej. Stalowe skrzynie świetnie sprawdzają się jako tymczasowe punkty gastronomiczne, które funkcjonują na przykład wyłącznie w określonym sezonie. Jest to doskonała alternatywa dla wynajmu lokalu – należy jednak pamiętać, że kontener musi spełniać określone wymogi. W związku z tym, chcąc go przearanżować na kuchnię, należy dokonać niezbędnych modyfikacji. Dzięki temu jego wnętrze będzie zgodne z przepisami, co umożliwi jego funkcjonowanie w określonej roli.

Magazynowanie towarów

Podobnie jak w wyżej wymienionych przypadkach, kontenery bardzo często wykorzystywane są w celach magazynowych. Konstrukcje posiadające specjalne otwory mogą być w prosty sposób transportowane wózkiem widłowym, co znacząco ułatwia umieszczenie ich w docelowym miejscu. Obecnie można wymienić wiele firm, które korzystają z tej formy magazynowania towarów. W wielu przypadkach bywa ona bardziej opłacalna, niż budowa hali wolnostojącej. Dodatkowo, według przedsiębiorców, przeprowadzenie inwentaryzacji magazynowanych w ten sposób towarów jest znacznie łatwiejsze i mniej czasochłonne.

Jaki jest koszt kontenerów morskich?

Określenie jednoznacznej ceny kontenera morskiego jest trudnym zadaniem – wiele zależy od jego wymiarów, a także tego, czy jest on nowy, czy też używany. Koszt często jest też uzależniony od ilości zamawianych kontenerów, a także dodatkowych wariantów obejmujących jego wyposażenie. W kwestii ceny warto zatem rozeznać się wśród producentów kontenerów bądź firm zajmujących się ich handlem. Korzystną formą może również okazać się wynajem wybranej skrzyni, z której chętnie korzysta mnóstwo przedsiębiorców różnorodnych branż.