Koniec zakazu dla ciężarówek na A1 w Niemczech – nowy most otworzy się 4 lutego

Fot. Autobahn GmbH

Powyżej: sygnalizatory egzekwujące zakaz przed starym mostem

Po ośmiu latach objazdów oraz kar, Niemcy w końcu mają znieść jeden z najbardziej uciążliwych zakazów dla ciężarówek. To ograniczenie do 3,5 tony DMC lub 2,3 metra szerokości, wprowadzone na autostradzie A1 pod Leverkusen, w związku ze złym stanem technicznym mostu.

Wszystko zacznie się od dodatkowych, chwilowych ograniczeń. Między 19 stycznia 4 lutego most pod Leverkusen będzie zamknięty całkowicie, w obu kierunkach, niezależnie od tonażu. Wówczas do autostrady A1 będzie podłączany jedna z dwóch nitek nowego mostu.

Po 4 lutego ruch zostanie wznowiony, już z wykorzystaniem nowego mostu, a przy tym bez jakiegokolwiek zakazu dla samochodów ciężarowych. Nadal będzie jednak obowiązywała tymczasowa organizacja ruchu, ze zwężonymi pasami oraz dodatkowym ograniczeniem prędkości. Wszystko dlatego, że pojedyncza nitka będzie musiała obsłużyć ruch w obu kierunkach.

Tymczasowa organizacja ruchu skończy się dopiero pod koniec 2027 roku. Wtedy gotowa będzie druga nitka nowego mostu i kierowcy otrzymają do dyspozycji po cztery pełnowymiarowe pasy w każdym kierunku. Za to stary most zostanie w międzyczasie po prostu zburzony.

Lokalizacja mostu:


Dla przypomnienia dodam, że tylko w 2021 roku złamanie omawianego zakazu zostało ukarane mandatami na łącznie 1,5 miliona euro. W roku 2019 było jeszcze gorzej, jako że kary osiągnęły 2 miliony euro. Można więc powiedzieć, że zakaz wyraźnie dołożył się do kosztów budowy nowej przeprawy.